Pielgrzymka jubileuszowa do Ziemii Świętej. IZRAEL - Jerozolima
Opis: 23.03.2000 - IZRAEL - Jerozolima
Data: 2000/03/23
Ilość obrazów: 26
Msza św. sprawowana przez Jana Pawła II w Wieczerniku, wspólnie z pasterzami Ziemi Świętej oraz z kardynałami i biskupami z Kurii Rzymskiej. Liturgia słowa w języku włoskim i francuskim skoncentrowana była wokół łamania chleba pierwotnego Kościoła i tego dokonanego przez samego Jezusa.
Msza św. sprawowana w Wieczerniku przez Jana Pawła II wspólnie z pasterzami Ziemi Świętej oraz kardynałami i biskupami z Kurii Rzymskiej. Koncelebransi przywdziali stroje liturgiczne właściwe dla swoich tradycji.
Koncelebransi sprawujący Eucharystię razem z papieżem Janem Pawłem II w Wieczerniku. Widoczni m.in. substytut w Sekretariacie Stanu kardynał Giovanni Battista Re (czwarty z lewej w pierwszym rzędzie), kardynał Roger Etchegaray (pierwszy z prawej w pierwszym rzędzie), pracownik polskiej sekcji Sekretariatu Stanu ks. prałat Paweł Ptasznik (trzeci z prawej w drugim rzędzie).
Ojciec Święty Jan Paweł II podczas Mszy św. w miejscu gdzie jak tradycja sięgająca III w. podaje, w "sali na górze" Jezus spożył z uczniami Ostatnią Wieczerzę, która była zarazem pierwszą Eucharystią rodzącego się Kościoła. Obok papieża kardynał Angelo Sodano.
Ojciec Święty Jan Paweł II podczas Mszy św. w miejscu gdzie jak tradycja sięgająca III w. podaje, w "sali na górze" Jezus spożył z uczniami Ostatnią Wieczerzę, która była zarazem pierwszą Eucharystią rodzącego się Kościoła. Obok papieża kardynał Angelo Sodano.
Moment prywatnej modlitwy Ojca Świętego Jana Pawła II w miejscu ustanowienia Eucharystii, Wieczerniku. W głębi widoczne złote drzewko oliwne ofiarowane przez Jana Pawła II. Z pnia drzewa wyrastają trzy gałęzie, które mają symbolizować trzy główne religie monoteistyczne.
Moment prywatnej modlitwy Ojca Świętego Jana Pawła II w miejscu ustanowienia Eucharystii, Wieczerniku. W głębi widoczne złote drzewko oliwne ofiarowane przez Jana Pawła II. Z pnia drzewa wyrastają trzy gałęzie, które mają symbolizować trzy główne religie monoteistyczne.
Siedziba Wielkiego Rabinatu w Jerozolimie. Spotkanie Jana Pawła II z Naczelnymi Rabinami Izraela: Rabinem aszkenazyjskim (rytu zachodniego) Israelem Meirem Lau (pierwszy z lewej), byłym więźniem obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie) i Rabinem sefardyjskim (rytu wschodniego) Mordechajem Bakshi-Doronem (trzeci z lewej).
Siedziba Wielkiego Rabinatu w Jerozolimie - Hechal Shlomo. Rozmowa Jana Pawła II z z głównymi rabinami Izraela - aszkenazyjskim Israelem Meirem Lau (po prawej rece papieża) i sefardyjskim Mordechajem Bakshim Doronem (po lewej ręce papieża).
Siedziba Wielkiego Rabinatu w Jerozolimie. Przedstawiciele rabinatu na spotkaniu z przedstawicielami Kurii Rzymskiej. Przemawia przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan kardynał Edward Idris Cassidy.
Na zakończenie spotkania Rabinowie ofiarowali Papieżowi Janowi Pawłowi II starożytną kopię Starego Testamentu, odczytując na głos dedykację: "Błogosławione niech będzie Twoje przybycie i błogosławiony niech będzie powrót". Widoczni Rabini: aszkenazyjski Israel Meir Lau (czyta dedykację) i sefardyjski Mordechaj Bakshi Doron (z ksiegą).
Papież Jan Paweł II z przedstawicielami rabinatu Jerozolimy. Widoczni m.in. główny rabin Izraela - Israel Meir Lau (pierwszy z lewej) i sefardyjski Mordechaj Baksh Doron (po lewej ręce papieża). Siedziba Wielkiego Rabinatu w Jerozolimie.
Spotkanie Jana Pawła II z prezydentem Izraela Ezerem Weizmanem w pałacu prezydenckim w Jerozolimie. Widoczne flagi: Stolicy Apostolskiej i izraelska oraz herb Izraela - menora - złoty świecznik z gałązkami oliwnymi po bokach.
Spotkanie Jana Pawła II z prezydentem Izraela Ezerem Weizmanem w pałacu prezydenckim w Jerozolimie. Widoczne flagi: Stolicy Apostolskiej i izraelska (biały prostokąt z dwoma poziomymi niebieskimi pasami i umieszczoną na środku niebieską gwiazdą Dawida) oraz herb Izraela (menora - złoty świecznik z gałązkami oliwnymi po bokach).
Papież Jan Paweł II oraz prezydent Izraela Ezer Weizman podczas koncertu na harfę, przygotowanego na cześć Ojca Świętego. Obecni również kardynałowie z Kurii Rzymskiej m.in. Giovanni Battista Re (pierwszy z prawej), Edward Idris Cassidy (drugi) oraz Angelo Sodano (ostatni). Pałac prezydencki w Jerozolimie. Widoczne flagi: watykańska iaizraelska oraz herb Izraela.
Spotkanie premiera rządu Izraela Ehud Baraka z papieżem Janem Pawłem II w Instytucie Pamięci "Yad Vashem" w Jerozolimie. Widoczne flagi: watykańska i izraelska.
Powitanie Jana Pawła II na terenie Instytutu Pamięci "Yad Vashem" przez premiera rządu Izraela Ehud Baraka oraz dyrektora Instytutu i dyrektora Międzynarodowego Centrum Studiów nad Holokaustem. Widoczne flagi: watykańska i izraelska.
Wizyta Jana Pawła II w Instytucie Pamięci "Yad Vashem", miejscu upamiętniającym zagładę 6 mln Żydów, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistów i ich kolaborantów. Jan Paweł II przemawia podczas ceremonii w tzw. krypcie pamiątek, w której zawsze panuje półmrok rozświetlony jedynie wiecznie płonącym zniczem.
Ojciec Święty oraz kardynałowie Roger Etchegaray (po lewej ręce papieża) i Edward Idris Cassidy składają przed zniczem wieniec kwiatów. Wśród przybyłych na ceremonię osób, które przeżyły nazistowskie obozy i prześladowania, był m.in. Jerzy Kluger, przyjaciel Ojca Świętego z lat szkolnych, oraz Edith Tzirer - urodzona i mieszkająca przed wojną w Wadowicach.
Jan Paweł II w Papieskim Instytucie "Notre Dame", który jest ośrodkiem dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Audytorium wypełnili przywódcy religijni żydowscy, muzułmańscy i chrześcijańscy oraz reprezentujące różne religie dzieci. Obecni m.in. Naczelny Rabin Izraela Meir Lau (obok papieża), przedstawiciel Wielkiego Muftiego Jerozolimy szejk Taisir Al-Tamimi (po lewej rece papieża), prawosławny Patriarcha ormiański Jerozolimy Torkom Manoogian (drugi od lewej w pierwszym rzędzie), łaciński Patriarcha Jerozolimy Michel Sabbah (trzeci od lewej w pierwszym rzędzie), przedstawiciele wspólnot anglikańskich i protestanckich.
Jan Paweł II w Papieskim Instytucie "Notre Dame", który jest ośrodkiem dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Audytorium wypełnili przywódcy religijni żydowscy, muzułmańscy i chrześcijańscy oraz reprezentujące różne religie dzieci. Obecni m.in. Naczelny Rabin Izraela Meir Lau (obok papieża), prawosławny Patriarcha ormiański Jerozolimy Torkom Manoogian (drugi z prawej w pierwszym rzędzie), łaciński Patriarcha Jerozolimy Michel Sabbah (pierwszy z prawej w pierwszym rzędzie), przedstawiciele wspólnot anglikańskich i protestanckich.
Jan Paweł II w Papieskim Instytucie "Notre Dame", który jest ośrodkiem dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Audytorium wypełnili przywódcy religijni żydowscy, muzułmańscy i chrześcijańscy oraz reprezentujące różne religie dzieci. Obecni m.in. Naczelny Rabin Izraela Meir Lau (obok papieża), przedstawiciel Wielkiego Muftiego Jerozolimy szejk Taisir Al-Tamimi (po lewej rece papieża), przedstawiciele wspólnot anglikańskich i protestanckich.
Jan Paweł II w Papieskim Instytucie "Notre Dame" w Jerozolimie podczas spotkania z przywódcami religii żydowskiej, muzułmańskiej i chrześcijańskiej. Widoczni od lewej: Naczelny Rabin Jerozolimy Israel Meir Lau, papież Jan Paweł II, przedstawiciel Wielkiego Muftiego Jerozolimy szejk Taisir Al-Tamimi.
Kończąc zgromadzenie międzyreligijne Ojciec Święty Jan Paweł II zasadził drzewko oliwne, symbol pokoju i pojednania.
Kończąc zgromadzenie międzyreligijne Ojciec Święty Jan Paweł II zasadził drzewko oliwne, symbol pokoju i pojednania.
Poświecenie tablicy upamiętniającej wizytę papieża Jana Pawła II w Papieskim Instytucie w Jerozolimie.