Msza św. dla dobroczyńców Fundacji w kościele św. Stanisława BM w Rzymie, 28 września 1988 r.
Opis: Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. biskupa Szczepana Wesołego
Data: 1988/09/29
Ilość obrazów: 11
Przy ołtarzu główny koncelebrans rektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie bp Szczepan Wesoły (w środku) oraz bp Adam Maida (na lewo) i bp Edward Urban Kmieć (na prawo). W lewej nawie kapłani: oblat Józef Kuroczycki z Francji (drugi z lewej), ks. Antoni Czarnecki (trzeci z lewej), ks. Jan Śliwański z Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu (szósty z lewej), ks. Walter Ziemba (ósmy z lewej). Z prawej widoczny prymas Polski ks. kardynał Józef Glemp (pierwszy z lewej) oraz ks. Filip Majka (drugi z lewej).
Rektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie ks. biskup Szczepan Wesoły opowiada historię świątyni i wskazuje elemety wystroju: m.in. herb Stanisław Augusta nad prezbiterium, na który patrzą kapłani. Pierwszy z prawej prymas Polski kardynał Józef Glemp. Widoczni również ks. Filip Majka (drugi z prawej) i ks. infułat Jóżef Marjańczyk (czwarty z prawej).
Rektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie ks. biskup Szczepan Wesoły opowiada historię świątyni. Widoczny ołtarz główny z tabernakulum i obrazem przedstawiającym Chrystusa Zbawiciela w towarzystwie św. Stanisława i św. Wojciecha, u których stóp klęczy św. Jacek, dzieło Antiveduto Grammatica, namalowany około roku 1580 oraz cenny relikwiarz św. Stanisława BM obok mszału. Za ołtarzem siedzi ks. bp Edward Urban Kmieć. W dolnym prawym roku biret prymasa Polski ks. kardynała Józefa Glempa.
Ks. biskup Szczepan Wesoły prezentuje manipularz, wotum dziękczynne podarowane przez Jana III Sobieskiego dla sanktuarium Matki Bożej w Loreto a przekazane przez bpa Ludovico Sabatini do rzymskiej świątyni. Na ołtarzu stoi cenny relikwiarz św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Widoczni m.in. ks. prałat Jan Śliwański (pierwszy z lewej) , prymas Polski ks. kardynał Józef Glemp (pierwszy z prawej, tyłem).
Rektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie ks. biskup Szczepan Wesoły prezentuje kielich - replikę pomnika gdańskiego z trzema krzyżami. Za biskupem widoczni od prawej: ks. bp Edward Urban Kmieć, ks. biskup Adama Maida, ks. Waltera Ziemba.
Przy ambonce czyta ks. prałat Walter Ziemba z Orchard Lake. Za ołtarzem biskupi koncelebrujący Mszę św. : ks. biskup Edward Urban Kmieć (pierwszy z prawej) i ks. biskup Szczepan Wesoły (drugi z prawej). Wśród kapłanów siedzących widoczni: oblat Józef Kuroczycki z Francji (pierwszy z lewej), ks. Antoni Czarnecki z Episkopatu USA w Waszyngtonie (drugi z lewej), ks. Jana Śliwański (czwarty z lewej).
Prymas Polski kardynał Józef Glemp przemawia do zebranej Polonii. Widoczne wnętrze Kościoła św. Stanisława BM w Rzymie z ołtarzem i głównym.
Wierni zgromadzeni na Mszy św. m.in.: Olgierd Stepan (pierwszy z lewej), Władysław Zachariasiewicz (trzeci z lewej), Stanisław Kazimierz Cybulski (drugi z prawej).
Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Jerzy Turowicz oraz ks. Józef Kowalczyk, pracownik polskiej sekcji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej przed wejściem do sali przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie.
Duchowni z placówek polonijnych podczas spotkania na dziedzińcu obok kościoła. Od lewej: franciszkanin OFMConv z rozgłośni radiowej w Buffalo prowadzącej program "Godzina różańcowa ojca Justyna", ks. infułat Józef Marjańczyk i ks. infułat Stanisław Michalski.
Spowiednik Ojca Świętego Jana Pawła II, kierownik Biura Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracji w Rzymie, ks. Stanisław Michalski.