Fotoreportaż Ryszarda Rzepeckiego z podróży Apostolskiej Jana Pawła II do Afryki z 1980 r.

Opis: Fotografie z róznych wydarzeń pielgrzymki

Data: 1980/05/12

Ilość obrazów: 29

Rytualne tańce powitalne na lotnisku Ndżila w Kinszasie.

Data: 1980/05/02

Rytualne tańce powitalne na lotnisku Ndżila w Kinszasie. Rdzenni mieszkańcy w rytm bębnów skandują "Jambo Baba" czyli "Witaj Ojcze".

Data: 1980/05/02

Powitanie Jana Pawła II przez prezydenta Mobutu. Obok Ojca Świętego arcybiskup Paul Marcinkus odpowiedzalny za bezpieczeństwo papieża. Widoczni liczni fotoreporteży z aparatami fotograficznymi.

Data: 1980/05/02
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II, Sese Seko Mubutu, Paul Marcinkus

Msza św. przed Pałacem Ludu w Kinszasie. Przed ofiarowaniem służba liturgiczna obchodzi ołtarz kołysząc się w rytm tam-tamów i rogów, tradycyjnymi gestami wyrażając gotoowość do złożenia ofiary. Obok Ojca Świętego stoi kardynał Joseph Albert Malula, arcybiskup Kinszasy.

Data: 1980/05/04
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II, Joseph Albert Malula

Msza św. w katedrze podczas której papież Jan Paweł II udzielił konsekracji biskupiej 8 kapłanom.

Data: 1980/05/04
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II

Mieszkańcy Zairu wiwatujący na ulicach podczas pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Kinszasie.

Data: 1980/05/05

Jan Paweł II błogosławi trędowatych w szpitalu De la Rive w Zairze.

Data: 1980/05/03
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II

Jan Paweł II otrzymuje wieniec kwiatów od wieśniaków z Kinangani przekazany przez dziewczynkę w stroju regionalnym. Z lewej strony widoczny arcybiskup Paul Marcinkus.

Data: 1980/05/12
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II, Paul Marcinkus

Papież Jan Paweł II błogosławi tłumy przed kościołem św. Piotra i Pawła w Kinszasie. Widoczny fragment świątyni, tłumy wiernych i spora grupa wojska i policji.

Data: 1980/05/03
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II

Msza św. w kościele św. Piotra i Pawła w Kinszasie. Widoczny fragment świątyni z ołtarzem, kapłani i przedstawicele sił porządkowych..

Data: 1980/05/03
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II

Nuncjatura Apostolskaj w Nairobi. Spotkanie Jana Pawł II z Polakami pracującymi w Kenii: inżynierami, lekarzami i misjonarzami. Przemawia ambasador Polski w Nairobii Jan Witek. Wśród zgromdzonych dzieci widoczna dziewczynka w stroju krakowskim.

Data: 1980/05/07
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II, Jan Witek

Pallotyńscy misjonarze pracujący w Rwandzie w drodze na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II w Nairobi. Widoczne polskie flagi.

Data: 1980/05/08

Spotkanie ekumeniczne Jana Pawła II z przedstawicielami wielkich religii monoteistycznych: islamu, judaizmu i hinduizmu.

Data: 1980/05/07
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II

Arcybiskup Canterbury, przywódca Wspólnoty Anglikańskiej, Robert Runcie w rozmowie z papieżem Janem Pawłem II.

Data: 1980/05/09
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II, Robert Runcie

Mieszkańcy Zairu, Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej uczestniczą w spotkanich z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w ubraniach z Jego podobizną, wydrukowanymi często domowym sposobem.

Data: 1980/05/12

Zakonnice zairskie śpiewają podczas Mszy św. pontyfikalnej pieśni liturgiczne w języku lingala.

Data: 1980/05/04

Polska siostra ze zgromadzenia Sacré Coeur - s. Maria Szweycer pracująca od kilku lat w placówce misyjnej w Kipaka (Zair) w rozmowie z Janem Pawłem II. Na dalszym planie widoczny osobisty sekretarz papieski ksiądz Stanisław Dziwisz.

Data: 1980/05/04
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II, Maria Szweycer

Jan Paweł II podczas Mszy św. w Kinszasie. Ołtarz i tron papieski przed Pałacem Ludu w Kinszasie zbudowano w niawiązaniu do miejscowej tradycji. W ten sposób buduje się w Zairze pierwsze kaplice misyjne w wioskach interioru.

Data: 1980/05/04
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II

Jan Paweł II opuszcza Zair, aby przez rozlewisko rzeki Kongo udać się do Brazzaville, stolicy Ludowo-Demokratycznej Republiki Kongo. Na statku widoczni przedstawiciele świty papieskiej i fotoreporteży.

Data: 1980/05/05
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II

Długa procesja biskupów afrykańskich idzie do ołtarza zbudowanego w Parku Uhuru w Nairobii. Na mszę papieską przybyło wielu biskupów również z sąsiadujących państw: Tanzanii, Ubandy, Burundii, Sudanu.

Data: 1980/05/07

Po mszy św. w Uhuru Park w Nairobi Ojciec Święty otrzymał od szczepu Masajów symbole godności wodza: specjalne krzesło, czapkę z małpich ogonów, laskę i tarczę. Jan Paweł II przy owacjach tłumu załozył te insygnia i zasiadł na tronie wodza.

Data: 1980/05/07
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II

Kobieta ze szczepu Masajów w odświętnym stroju z dzieckiem podczas pontyfukalnej Mszy św. w Nairobi.

Data: 1980/05/07

Symboliczne podarunki dla Ojca Świętego - wytwory miejscowych rzemieślników i ludowych artystów oraz księgi zobowiązań moralnych, podjętych w czasie religijnych przygotowń do wizyty Jana Pawła II.

Data: 1980/05/07

Grupa dzieci z flagami wiwatująca na cześć papieża.

Data: 1980/05/12

Stolica Wybrzeża Kości Słoniowej, Abidżan. Oczekujący na przybycie papieża zgromadzony na lotnisku tłum przez kilka godzin tańczył przy dzwiękach rogów i bębnów, w ten sposób wyrażając uczucia religijnego i świątecznego uniesienia. Tego dnia temperatura wynisiła 45 stopni w cieniu.

Data: 1980/05/10

Abidżan, stolica Wybrzeża Kości Sloniowej wita Jana Pawła II. Wśród tłumów przybyłych do miasta są również mieszkańcy sasiednich państw: Togo, Beninu, Górnej Wolty, Nigerii.

Data: 1980/05/10

Jan Paweł II w eskorcie polcji na motorach jedzie z lotniska do centum miata Abidżan. Oblicza sie, że na całej trasie (około 6 km.) witało papieża blisko 6 milionów ludzi. Widoczny konwój samochodów z Papamobile na czele oraz tłumy mieszkańców Afryki po obu stronach drogi.

Data: 1980/05/10
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II

Młodzi Afrykańczycy biegną obok samochodu papieskiego, by jak najdłużej towarzyszyć "Prawdziwemu Ojcu" i Prawdziwemu Świętemu", jak w Afryce powszechnie określano Jan Pawła II.

Data: 1980/05/12
Osoby na zdjęciu: Jan Paweł II

Setki tysięcy czarnych mieszkańców Zairu słucha słów Jana Pawła II. Takie tłumy witały go wszędzie w czasie afrykańskich podróży. Wszędzie też mówiono: Papież nas rozumie!, papież zna nasze dusze!". Jan Paweł II z całaą mocą potwierdził dojrzałość Kościoła w Afryce, zaapelował o pielęgnowanie rodzinnych tradycyjnych wartości i przestrzegał przed pogonią za zachodnią cywilizacją konsumpcyjną.

Data: 1980/05/05

« Indietro