W dniach 21-22 października b.r., w dniu pierwszego liturgicznego wspomnienia świętego Jana Pawła II, odbyła się w gościnnych murach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu konferencja naukowa zatytułowana Karol Wojtyła – Jan Paweł II wobec tradycji polskiej kultury literackiej i artystycznej. W gronie prelegentów, obok znakomitych profesorów od dawna zajmujących się badaniem dorobku myśli i pióra Karola Wojtyły – Jana Pawła II (Zofia Zarębianka, Krzysztof Dybciak, Jan Ciechowicz) znalazła się liczna grupa młodych, świetnie zapowiadających się badaczy, w dużej mierze wychowanków profesor Grażyny Halkiewicz-Sojak.
Różnorodność tematyki, ożywione dyskusje, miła atmosfera zdają się być już niejako wpisane w te wojtyłologiczne konferencje. Obok wystąpień analizujących pisarstwo Karola Wojtyły wobec Stanisława Wyspiańskiego, Cypriana Kamila Norwida czy Juliusza Słowackiego, nie zabrakło tych osadzonych w tradycji biblijnej, oraz tych podkreślających paradygmaty takie jak polskość (romantyzm i pozytywizm), religijność, koncepcję mesjanistyczną a także perspektywę globalną. Dużym powodzeniem cieszyły się referaty na temat rapsodyczności dokumentowane fotografiami scenicznych realizacji dramatów Karola Wojtyły wystawianych na przestrzeni lat w kraju i za granicą (wystąpienie mgr Anny Kołodziejskiej). Ważne miejsce zajmują badania językoznawcze, np. wnikliwej analizy porównawczej języka Wojtyły i Jakuba Wujka dokonała dr hab. Anna Kozłowska.
Bardzo interesujące wykłady z pogranicza literatury i filozofii, jak choćby ten wygłoszony przez prof. Olafa Krysowskiego na temat idei wolności wobec tradycji romantycznej w poemacie Myśląc Ojczyzna, czy te mocno osadzone w filozofii, jaki np. zaprezentowała dr Anna Karoń Ostrowska na temat filozofii dialogu w dramacie pt. Promieniowanie ojcostwa, czy też teologiczny pt. Omnia nuda et aperta – Franciszka Sawickiego fenomenologiczne analizy wstydliwości… autorstwa mgr Aleksandra Stramskiego utwierdzają w przekonaniu, że spuściznę Wojtyły należy rozpatrywać na wielu płaszczyznach nie zapominając, że mamy do czynienia z człowiekiem teatru, poetą, filozofem i teologiem w jednej osobie. Ponadto akcenty zawarte w pismach Wojtyły stanowiły punkt wyjścia, aby porozmawiać o innych autorach, co udowodnił między innymi prof. Bogdan Burdziej, dla którego Kaplica Sykstyńska była dobrym pretekstem, aby przytoczyć fragmenty dzieł Odyńca czy Konopnickiej.
Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie na tejże konferencji reprezentowała dr Marta Burghardt, z której wystąpieniem będzie można zapoznać się na naszej stronie.
Wystąpienia naukowe zamknął wieczór artystyczny, na którym Bartłomiej Łuczak zaprezentował utwory poetycko-muzyczne a Mariusz Olbromski promował swoją nową książkę Dwa skrzydła nadziei.
Fot. Izabela Piskorska