Prorok Amos i Apostołowie, których Jezus wybrał, byli prostymi ludźmi. Pochodzenie, zamożność czy wykształcenie nie stanowią decydujących kryteriów, którymi posługuje się Bóg. By współpracować z Nim trzeba posiadać otwarte serce i szczerą wolę oraz głęboką ufność.
Taka postawa wynika z przejęcia się prawdą, że każdy człowiek jest chciany, kochany i wybrany przez Boga oraz przeznaczony do życia wiecznego, jak wyraził to św. Paweł w Liście do Efezjan. Bóg wybrał nas „przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. […] Z miłości przeznaczył nas jako przybranych synów…”. Słowa te wyrażają prawdę o godności każdego człowieka, wierzącego, a także tego, który jest innej religii czy też nie wierzy. Każdy jest powołany i zaproszony na ucztę z Bogiem w królestwie niebieskim.
Wskazał na to m.in. papież Benedykt XVI zaczynając swój pontyfikat w 2005 r. Powiedział wówczas:
Nie jesteśmy przypadkowym i pozbawionym znaczenia produktem ewolucji. Każdy z nas jest owocem zamysłu Bożego. Każdy z nas jest chciany, każdy miłowany, każdy niezbędny. Nie ma nic piękniejszego niż wpaść w sieci ewangelii Chrystusa. Nie ma nic piękniejszego jak poznać Go i opowiadać innym o przyjaźni z Nim.
Ten, kto prawdziwie poznał Jezusa, nie może milczeć, nie może zakopać daru wiary i zachowywać go tylko dla siebie. Jest wezwany do dzielenia go z innymi. Dlatego Jezus od poczatku przygotowywał swoich uczniów do misji, do wyruszenia w drogę, by dzielić się wiarą. Być chrześcijaninem oznacza dzielenie się wiarą, wyjście na spotkanie ludzi. Oznacza ciągłe postępowanie na duchowej drodze, bycie w misji, świadomość posłania i zadania, które trzeba zrealizować.
Jan Paweł II często powtarzał, że wiara, która staje się darem niesionym innym, wzrasta. Kto daje świadectwo wierze, potwierdza chrześcijańską dojrzałość. Wysiłek misyjny jest miernikiem głębi wiary.
Papież Franciszek często podkreśla, że Kościół winien być bardziej misyjny. Misja jest owocem komunii z Bogiem i ludźmi. Z tej komunii rodzi się poczucie odpowiedzialności za dar wiary, za obecość Boga w naszym życiu. Misja, jak uczył Jezus, jest wezwaniem do nawrócenia, dążeniem do zerwania ze złem i szukaniem większego dobra, a także troską o drugiego człowieka, zwłaszcza najsłabszego i tego, który cierpi. Misja określa drogę chrześcijanina.
AD