Zdjęcia

Zbiór fotografii podarowanych Ojcu Świętemu.

Kilkaset albumów i kilka tysięcy fotografii podarowanych Ojcu Świętemu w czasie jego pontyfikatu. Zdjęcia i albumy, przekazane Papieżowi, trafiły do Ośrodka z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. W gronie ofiarodawców znalazły się osoby prywatne, duchowne i świeckie, oraz różne instytucje. Fotografie pochodzą z Polski oraz innych zakątków świata. Na części z nich widnieją własnoręcznie skreślone przez Papieża inicjały potwierdzające, że Ojciec Święty je przeglądał.

Trwa digitalizacja zasobów. Część z nich udostępniono w katalogu elektronicznym. Wyszukiwanie zdjęć odbywa się na podstawie hasła.

Ośrodek Dokumentacji i Studium, przez udostępnienie części archiwum fotograficznego, pragnie przybliżyć życie Jana Pawła II i historię jego pontyfikatu. Służą temu opisy zdjęć oraz wyszukiwarka tematyczna. Niemal każdą fotografię opatrzono adnotacją o jej autorze i właścicielu praw autorskich, które trzeba uzyskać w celu publikowania zdjęć. Zbiór fotografii nie ma charakteru komercyjnego, wyłącznie dokumentacyjny i edukacyjny. Ośrodek dziękuje instytucjom posiadającym copyright za zgodę na prezentację fotografii w serwisie internetowym.