Nie jest przesadą stwierdzenie, że pamiątki przechowywane w Ośrodku Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, stają się trwałym dziedzictwem, niosącym przesłanie Pontyfikatu Papieża Polaka. W tym przekonaniu utwierdza nas nie tylko rosnącą liczba odwiedzających to miejsce, do których dołączają najmłodsi, ale również fakt, że św. Jan Paweł II, jego osoba, myśl, spuścizna, wciąż na nowo inspirują artystów, a owoce ich twórczej ekspresji wzbogacają nasze zbiory. Okazją ku temu są często kolejne rocznice ważnych wydarzeń związanych z papieżem Polakiem. Jako przykład posłużyć może przekazany nam w kwietniu br. za pośrednictwem pana Stefana Władysiuka, Prezesa Koła Fundacji Jana Pawła II w Montrealu, tryptyk plakatów Tribute to Saint John Paul II. Jest to dzieło znanego polskiego artysty Alfreda Hałasy, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – od 1975 roku związanego na stałe z kanadyjskim Uniwersytetem Quebec w Montrealu, gdzie jest profesorem na wydziale wzornictwa przemysłowego. Jego twórczość artystyczna (ma na swoim koncie około 300 plakatów do sztuk teatralnych, filmów i wystaw) została uhonorowana licznymi nagrodami międzynarodowymi, a prace znajdują się w muzeach, bibliotekach i prywatnych kolekcjach w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Sam artysta, niezwykle skromny podczas niedawnej uroczystości uhonorowania go przez krakowską Akademię Sztuk Pięknych tytułem doktora honoris causa, wyznał ze wzruszeniem: „To, co w życiu robiłem, było moją codzienną modlitwą – a może pasją – i nigdy nie liczyłem na dyplomy czy honory”.
Przekazane do Ośrodka plakaty powstały w związku z datami trzech ważnych wydarzeń pontyfikatu papieża Polaka: 10 rocznicy odejścia do Domu Ojca, 1 rocznicy kanonizacji oraz obchodzonego w tym roku po raz pierwszy, w dniu 2 kwietnia, oficjalnego Dnia Papieża Jana Pawła II w Kanadzie. Proste w przekazie prace artysty uruchamiają u odbiorcy łańcuch skojarzeń, łączą idee z obrazami, wywołują emocje, zapadają w pamięć: ciemna koronka różańca, jakby przypadkiem upuszczona i tworząca kształt serca, ukrzyżowany Chrystus z papieskiego pastorału wpisany w cyfrę 1, rozświetlony neonowym zerem, znajomy deseń papieskiego pisma – fragment Tryptyku rzymskiego zamknięty w stylizowanym kanadyjskim liściu. Bogata treść skondensowana i wyrażona w symbolu oraz formie trafiającej do szerokich grup odbiorców.
Jan Paweł II w liście do artystów napisał, że „poprzez swoje dzieła artysta rozmawia i porozumiewa się z innymi”. Plakat bezpośredni w przekazie, ze swym „ulicznym” zastosowaniem, jest jedną z najbardziej dynamicznych form dialogu twórcy z odbiorcą. Idąc tropem papieskich słów warto zapytać: co chce nam powiedzieć prof. Hałasa? Jakie treści przekazać? Jakie skojarzenia sprowokować? Warto skorzystać z tego zaproszenia.