Mimo opadów śniegu, które częściowo sparaliżowały życie w Wiecznym Mieście, w spotkaniu wzięło udział wielu Polaków zainteresowanych poznawaniem prawd wiary.
Cykl „Moc i piękno wiary”, oparty o katechezy Jana Pawła II na temat Credo, ma pomóc w przygotowaniu do Roku Wiary, który rozpocznie się 11 października br., w 50. rocznicę rozpoczęcia obrad II Soboru Watykańskiego.
Wykład pt. „Bóg Stworzyciel i miłosierny Ojciec” wygłosił ks. Dariusz Kowalczyk SJ, profesor z Uniwersytetu Gregoriańskiego. Podejmując tak przekrojowy temat, wykładowca rozpoczął od zagadnień związanych ze stworzeniem świata. Nawiązał do katechez Jana Pawła II wygłoszonych na ten temat w latach 80. Zaznaczył, że nauka Kościoła nie wyklucza, że świat powstał na drodze ewolucji, jeśli zachowana jest przyczynowość Boga. Mówiąc o stworzeniu człowieka na Boże podobieństwo jako mężczyzny i kobiety, podkreślił, że prawda ta jest dziś jedną z najczęściej kwestionowanych przez współczesne ideologie, ale jednocześnie jest bardzo aktualna i trzeba ją przypominać. Panowanie człowieka nad stworzeniem wyraża się w moralnej odpowiedzialności za świat, co powinno stanowić podstawę ekologii.
Ks. Kowalczyk następnie skupił uwagę na rozumieniu Bożego ojcostwa. W encyklice „Dives in Misericordia” Jan Paweł II podkreślał, że ojcostwo Boga ukazuje się jako miłosierna miłość. Bóg stworzył świat i podtrzymuje go w istnieniu z bezinteresownej miłości. Najpełniej ojcostwo i miłosierdzie Boga objawiają się przez tajemnicę krzyża Chrystusowego. Dzięki odkupieniu staliśmy się przybranymi dziećmi Bożymi.
Po wykładzie rozpoczęła się dyskusja, podczas której prelegent odpowiedział na kilka pytań, m.in. jak pogodzić dobro stworzenia i doświadczenie cierpień i katastrof naturalnych? Dlaczego Bogu zależało na wolności człowieka i aniołów? Czy do Boga możemy także odnieść pojęcie „matki”?
Ks. Kowalczyk stwierdził, że są to pytania, które na pewno zadamy Bogu w niebie, choć na ziemi usilnie szukamy na nie odpowiedzi. Dodał, że Objawienie nie upoważnia do nazywania Boga „matką”, ponieważ ojcostwo Boże jest zakorzenione w Trójcy Świętej. Nie chodzi w tym pojęciu o aspekty biologiczno-psychologiczne w samym Bogu, lecz o istotę Boga.
Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu (Fundacja JPII) oraz Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie zapraszają do udziału w następnym spotkaniu w niedzielę 4 marca godz. 19.00, które będzie poświęcone tematowi „Wierzę w Ducha Świętego”. Wykład wygłosi o. prof. Zdzisław Kijas, relator w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Watykanie i profesor UPJPII w Krakowie.