„John Paul II Justice and Peace Centre interweniował…”, „John Paul II Centre zorganizował szkolenie…”, „John Paul II przyszedł z pomocą…”.
Ludzie będący w potrzebie, czy to w obozie uchodźców Bidibidi na północy Ugandy, czy też na ulicach stolicy kraju Kampali, słysząc te słowa być może przypominają sobie białą postać papieża wzywającego do budowania świata sprawiedliwego, a przez to bardziej ludzkiego, nawołującego do zaprzestania bratobójczej walki. Pewnie dla części z tych ludzi, zwłaszcza młodszego pokolenia, jest to też droga, by usłyszeć imię papieża „Jan Paweł II”, a może i dowiedzieć się o nim więcej.
By „otworzyć horyzonty nadziei”
Centrum, realizując nauczanie społeczne Jana Pawła II i czerpiąc z jego dziedzictwa inspirację dla swojej działalności, niesie nadzieję i konkretną pomoc wielu ludziom. W ten sposób daje świadectwo Chrystusowi, do czego Jan Paweł II wielokrotnie wzywał wiernych. Uczynił to na przykład w homilii wygłoszonej podczas mszy św. w Gulu na północy Ugandy, 6 lutego 1993 r. „Cóż może być bardziej przekonującym świadectwem naszej chrześcijańskiej wiary w godność każdej osoby ludzkiej niż troska o ubogich, chorych i umierających”? – zapytał papież. Dodał wówczas, że chrześcijańskim świadectwem jest również otwartość i gościnność okazywana uchodźcom wojennym napływającym z pogrążonego w wojnie domowej Sudanu.
Warto przytoczyć słowa, które wymówił wtedy do zebranych, wskazujące, że zaangażowanie Kościoła w rozwiązywanie kwestii społecznych wynika z Dobrej Nowiny o zbawieniu ludzi. Jan Paweł II powiedział w Gulu:
Jezus zapłacił za wyzwolenie was spod władzy lęku i przemocy: odkupił was własną krwią! I oto wzywa was, byście byli Jego zwiastunami. Każe wam budować tam, gdzie inni niszczyli, głosić nadzieję przeciw cynizmowi i rozpaczy, szerzyć miłość przeciw wszelkim formom przemocy. Dzisiaj w Gulu, w Ugandzie, wzywam was wszystkich: bądźcie wysłannikami Chrystusa, Dobrego Pasterza! Pokażcie wszystkim, jak się wzajemnie miłujecie, jak umiecie ze sobą współpracować, przezwyciężając wszelkie podziały w duchu miłości i starajcie się służyć wszystkim, bo we wszystkich dostrzegacie dzieci Boże, swoich braci i siostry. Dla dobra waszych dzieci, dla przygotowanej przez Boga przyszłości Afryki musicie się stać wysłannikami światłości, która rozprasza mroki (por J 1,5). Musicie pokonać kulturę śmierci, budując cywilizację miłości.
Praca konkretnych ludzi
John Paul II Justice and Peace Centre to instytucja współtworzona przez siedem zgromadzeń zakonnych: braci i sióstr kombonianów, sióstr misjonarek Matki Bożej Afryki, misjonarzy Mill Hill, misjonarzy św. Krzyża, jezuitów, misjonarzy Afryki. Przedstawiciele tych zgromadzeń stanowią zarząd centrum (Board of Governors). Są to: o. Leonard Olobo CSC (przewodniczący), s. Revokate Kabahuma MSOLA, o. Tony Wach SJ, o. Charles Okata MHM, o. Cyprian Binaka CSC, o. Lubega Vicent MAfr.
Na co dzień w centrum pracuje dziesięć osób. Alfred Avuni pełni funkcje dyrektora. Razem z nim personel John Paul II Justice and Peace Centre tworzą: Paula Likico, Gaudensia Adaa, Brenda Apoya, Auma Nuluyaati, Innocent Byegarazo, James Omony, John Kwiringira, a także dwóch kapłanów Ted Osuala i Robert Ubemu.
Premio San Giovanni Paolo II
Nagroda ta została ustanowiona przez Watykańską Fundację Jana Pawła II, by wyrazić uznanie dla osiągniętych rezultatów pracy związanej z dziedzictwem pontyfikatu Jana Pawła II oraz by wspierać inicjatywy religijne, naukowe, kulturalne i społeczne inspirowane jego myślą i świadectwem życia. Wyróżnienie centrum z Kampali stanowi uznanie dla wieloletniej działalności i wsparcie dla codziennej pracy wymienionych osób i przyszłych projektów przez nich realizowanych.
John Paul II Justice and Peace Centre istnieje od osiemnastu lat. Z pewnością w tym okresie pojawiły się istotne dokonania, ale i trudności. Ważne jest, by kontynuować tę działalność z przekonaniem, że służy godności człowieka opartej na sprawiedliwości i pokoju, chodzi o „dziedzictwo dobra”, o budowanie „cywilizacji miłości” wynikającej z chrześcijańskiej wiary.
W dwudziestą rocznicę powstania Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, Ojciec Święty powiedział do jej członków i sympatyków: „Proszę, nie ustawajcie w tym dobrym dziele. Niech ono stale się rozwija. Niech wspólny wysiłek wsparty Bożą pomocą nadal przynosi wspaniałe owoce” (Watykan, 23 października 2001 r.).
Przy okazji przyznania nagrody należy słowa te skierować również do osób związanych z centrum w Kampali, nie tylko do zarządu i personelu, lecz także do wolontariuszy: „Nie ustawajcie w tym dobrym dziele”!
Ks. Andrzej Dobrzyński
Fot. John Paul II Justice and Peace Centre