W dniach 14–18 września 2019 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się XLI Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MAB), która zrzesza dwadzieścia pięć instytucji. Jest to coroczny zjazd organizacji opiekujących się polskim dziedzictwem narodowym w różnych zakątkach świata, kładących szczególny akcent na kwestie emigracji niepodległościowej. Do roku 1990 sesje odbywały się poza granicami Polski, zaś po odzyskaniu pełnej suwerenności statut dopuścił możliwość obrad na terenie Ojczyzny. Pierwszy zjazd w wolnej Polsce miał miejsce w Lublinie w 1995 roku, którego organizatorami były: Biblioteka Polska POSK z Londynu i Biblioteka KUL z Lublina. Dotychczas spotkania odbyły się także w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. W tym roku MAB koordynuje Archiwum Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii – najstarsze polskie archiwum na terenie Wielkiej Brytanii, Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II (ODiSPJPII) w Rzymie, Polski Instytut Naukowy w Kanadzie i Biblioteka im. Wandy Stachiewicz w Montrealu oraz niezrzeszony partner polski; Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Referat zatytułowany Langmanowie – ojciec i syn. Dwie ścieżki wspierania kultury polskiej w imieniu ODiSP wygłosi dr Justyna Staroń.
Obrady MAB-u bezpośrednio będą poprzedzać XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, podczas którego odbędzie się panel „Znaczenie zbiorów archiwów, bibliotek, muzeów poza krajem w badaniach nad polskim dziedzictwem historycznym po II wojnie światowej”, w ramach którego wystąpi również dr Justyna Staroń z referatem Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w świetle wybranych kolekcji związanych z historią współczesną.
J.S.