Z inicjatywy Papieskiej Fundacji Jana Pawła II i Misji Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy UNESCO 13 lutego b.r. odbędzie się sesja naukowa: „Jan Paweł II – myśl aktualna dla człowieka, wychowania i kulturyˮ. Patronat nad nią objęła dyrektor generalna UNESCO, pani Irina Bokova. Celem sesji nie jest tylko ukazanie wkładu Jana Pawła II w debatę o współczesnej kulturze, lecz także podjęcie refleksji nad istotnymi tematami dotyczącymi kultury współczesnej w świetle nauczania Jana Pawła II, zwłaszcza treści zawartych w pamiętnym przemówieniu, wygłoszonym w siedzibie UNESCO 2 czerwca 1980 roku.
Papież podkreślił wtedy, że człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem przez kulturę. Jest to możliwe, kiedy w kulturze wyraża się integralna wizja człowieka jako istoty duchowej i cielesnej, mężczyzny i kobiety, oraz kiedy rozumienie kultury obejmuje także doświadczenie religijne i moralne osoby ludzkiej. Tak rozumiana kultura stanowi niejako „syntezę ducha i materii” oraz „przymierze wiedzy i sumienia”. Ponadto Jan Paweł II wyraził we wspomnianym przemówieniu przekonanie, że „przyszłość człowieka zależy od kultury”.
Wykładowcy zaproszeni do udziału w sesji reprezentują różne dziedziny wiedzy, takie jak: filozofia, teologia, ekonomia, socjologia czy antropologia. Podejmą w swoich wystąpieniach wybrane zagadnienia dotyczące kondycji współczesnej kultury i jej relacji do chrześcijaństwa. Jan Paweł II zwracał uwagę, że związek kultury z Ewangelią jest dogłębnie kulturotwórczy i nie ogranicza się do dzieł artystycznych, architektury, edukacji czy rozwoju myśli ludzkiej, lecz przede wszystkim wyraża się w koncepcji człowieka jako samoistnej wartości, w afirmacji życia czy też w miłości i szacunku do człowieka, w tym do innych kultur i religii. Bardzo istotne jest w wychowaniu młodzieży a także w życiu społecznym uwzględnianie wymiaru transcendentnego osoby ludzkiej, czyli jej otwarcia na Boga.
Dylemat moralny: czy więcej mieć, czy też bardziej być, w wielu przypadkach bywa zastępowany imperatywem ograniczenia ludzkich pragnień i potrzeb jedynie do doczesności. Ekonomia potrzebuje kultury – mówił Papież – by przezwyciężyć „kryzys ambicji bycia człowiekiem”, czy też ochronić tożsamość kulturową narodów, a także ich prawa. Niewątpliwie młodym ludziom, którzy dziś żyją w swoistym „labiryncie kultur” i w rzeczywistości ekonomicznego dyktatu, często towarzyszy poczucie zagubienia, pogłębione przez kryzys rodziny czy wszechobecny relatywizm. Ważne jest, by młodzi ludzie odnajdywali w kulturze te wartości i wzorce, dzięki którym odkryją sens i radość życia.
Symposium
John Paul II: A Contemporary Tought for Humanism, Education
and Culture
Wednesday, 13 February 2013, from 3 p.m. to 7 p.m.
UNESCO House, Room II, 125, avenue de Suffren, Paris 7e
Programme
Opening Address by:
– Ms Irina Bokova, UNESCO Director General
– His Eminency Cardinal Stanislaw Rylko, President of the Pontifcal Council for the Laity
and of the John Paul II Foundation
– Msgr Francesco Follo, Permanent Observer of the Holy See to UNESCO
First Part: The Currency of John Paul II’s Thought and Action, from the address by John Paul II
at UNESCO
Msgr Francesco Follo: The Currency of John Paul II’s Thought, from 1980 until Today
– Pr. Fabrice Hadjadj: The Role and the Importance of the Evangelical Values in Today′s Cultur
– Pr. Thomas Hong-Soon Han: The Economy and the Integral Developement of the Human Being
Second Part: Education and Culture
– Pr. Rossana Reguillo Cruz: The Youth in the Labyrinth of Modern Culture
– Pr. Rev. Jozef Z. Kijas, O.F.M. Conv.: The Necessity of Education of Human Being
to Transcendental Dimension
– Sr. Geneviève Médevielle, S.A.: Woman′s Dignity and Education in John Paul II’s Teaching
Conclusion by
– His Eminency Cardinal André Vingt-Trois, Archbishop of Paris
To participate in the symposium, please, contact the organizers before February 7th 2013. Te email: evenement.va@unesco-delegations.org, tel.: +33 (0)1 45 68 33 50