Celem sesji naukowej jest ukazanie roli, jaką w wyjaśnianiu działań komunistycznych służb specjalnych przeciwko Janowi Pawłowi II, ma dotarcie do archiwalnych dokumentów oraz właściwe ich odczytanie. Pierwsza część sesji zostanie poświęcona latom, w których Karol Wojtyła był arcybiskupem w Krakowie. W marcu bieżącego roku w polskich mediach pojawiły się głosy zarzucające Wojtyle ukrywanie przypadków pedofilii. Oskarżający powoływali się na archiwa tajnych służb komunistycznych. Kwestia ta zyskała także rozgłos w prasie międzynarodowej. Prof. Łucja Marek z Instytutu Pamięci Narodowej zajmuje się od wielu lat problemem inwigilacji Kościoła w Polsce przez tajne służby komunistyczne. Jej wystąpienia w debacie publicznej w Polsce w związku z wysuniętymi oskarżeniami pomogły zrozumieć, jak wiele zależy od właściwej hermeneutyki odczytywania tych dokumentów i znajomości kontekstu ich wytwarzania. Wyjaśnienia te wykazały, że postawione zarzuty wobec Wojtyły są bezzasadne. Wystąpienie prof. Marek podczas sesji przybliży ten temat. Będzie to również okazja do zadania pytań i otrzymania fachowych odpowiedzi. W sesji wezmą też udział inni pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, m.in. dyrektor Archiwów dr Marzena Kruk.
Druga część sesji będzie prezentacją książki „Agca non era solo”. Publikacja przybliża wyniki śledztwa w sprawie zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku, które zostało przeprowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej w latach 2006-2014. W efekcie tego dochodzenia udało się dotrzeć do nowych, nieznanych wcześniej dokumentów, pochodzących z archiwów komunistycznych służb specjalnych. Na ich podstawie wykazano szeroko zakrojone działania przygotowujące zamach, a także mające na celu zatarcie śladów i dezinformację opinii publicznej. Na bazie zgromadzonego materiału archiwalnego można dziś wskazać nowe tropy dotyczące zamachu na Jana Pawła II. W tej części sesji zabierze głos prokurator prowadzący śledztwo Michał Skwara oraz związani ze śledztwem historycy Andrzej Sznajder i Andrzej Grajewski z Instytutu Pamięci Narodowej, którzy także odpowiedzą na pytania uczestników.
Sesja naukowa jest współorganizowana przez Wydział Historii i Dóbr Kultury Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, przez Fundację Watykańską Jana Pawła II oraz przez Instytut Pamięci Narodowej. Osoby stojące na czele tych instytucji: Vitor Delio J. de Mendonça SJ, ks. prał. Paweł Ptasznik, dr Mateusz Szpytma zabiorą głos na początku spotkania. Na zakończenie zostanie podpisana umowa o współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a Fundacją Jana Pawła II, w której to skład wchodzi Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu mieszczący się w Rzymie przy Via Cassia 1200, dysponujący biblioteką i archiwum.
Uczestniczący w sesji na Gregorianie będą mogli skorzystać z tłumaczenia symultanicznego z języka polskiego na włoski i vice versa. Uczestnicy proszeni są o rejestację na stronie: Registrazione all’evento
Na kanale YouTube będzie można śledzić streaming w języku oryginalnym.