Na półkach księgarni watykańskich znaleźć można książkę Giovanni Paolo II: legislatore della Chiesa. Fondamenti, innovazioni e aperture opublikowaną przez Libreria Editirce Vaticana na początku roku 2013. Jest to wydanie akt sympozjum, które odbyło się pod tym samym tytułem w Lugano, 22-23 marca 2012 roku, zorganizowane wspólnie przez tamtejszy Instytut Prawa Kanonicznego (DiReCom) i Fundację Jana Pawła II – Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie.
Promocja tej publikacji odbyła się w Wiecznym Mieście podczas sesji 25 stycznia 2013 roku przygotowanej z okazji 30. rocznicy promulgowania przez Jana Pawła II Kodeksu Prawa Kanonicznego. Została ona zorganizowana przez Papieską Radę ds. Interpretacji Tekstów Prawnych i wspomniany szwajcarski Instytut we współpracy z Fundacją Jana Pawła II oraz Fundacją Józef Ratzinger–Benedykt XVI. Była to okazja by jeszcze raz podkreślić, że Kodeks jest owocem reformy prawnej wynikającej z Soboru Watykańskiego II. Prof. Brian Ferme przedstawił akta sympozjum w Lugano, wskazując, że jest to publikacja bardzo aktualna. Problematyka jest jednak tak bogata, że wymaga dalszych badań i konfrontowania ich wyników podczas kolejnych konferencji prawników kościelnych.
Publikacja Giovanni Paolo II: legislatore della Chiesa składa się z trzech części. W pierwszej zamieszczono wypowiedzi przedstawicieli instytucji zaproszonych do udziału w sympozjum. Drugą część tworzy dziewięć referatów wygłoszonych przez wybitnych naukowców podczas konferencji. W trzeciej części zgromadzono osiem artykułów nadesłanych do publikacji, związanych z tematem sympozjum. W publikacji zamieszczono indeks osobowy, indeks dokumentów kościelnych i kanonów Kodeksu oraz listę norm prawnych uchwalonych w okresie pontyfikatu Jana Pawła II. Redaktorem wydania akt sympozjum jest prof. Libero Gerosa.
Książka jest ważnym przyczynkiem do poznawania nauki Jana Pawła II i z pewnością znajdzie zainteresowanie w środowisku prawników kościelnych. Podkreśla także bogatą osobowość Ojca Świętego, który nie tylko był papieżem-poetą, lecz także doświadczonym duszpasterzem rozumiejącym rolę prawa w Kościele.