Kanonizacja dwóch błogosławionych papieży rozpoczęła się Mszą św. o godz. 10.00 na Placu św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka. W liturgii eucharystycznej wziął udział papież senior Benedykt XVI.
Na uroczystość przybyło prawie milion pielgrzymów i ponad 100 zagranicznych delegacji. Ilość Polaków szacuje się na ponad 500 tys. osób.
– Jan XXIII i Jan Paweł II mieli odwagę oglądania ran Jezusa i poddania się działalności Ducha świętego. Złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia – powiedział w homilii papież Franciszek.
O Janie XXIII powiedział: – Zwołując Sobór okazał posłuszeństwo Duchowi Świętemu. Dał się Jemu prowadzić i był dla Kościoła pasterzem, przewodnikiem, który sam był prowadzony przez Ducha.
Jana Pawła II nazwał „Papieżem rodziny”. – Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera.
Dzień później, w poniedziałek 28 kwietnia na Placu św. Piotra odbyła się Msza św. dziękczynna za kanonizację bł. Jana Pawła II. Przewodniczył jej kard. Angelo Comastri, archiprezbiter bazyliki św. Piotra. W swojej homilii powiedział, że św. Jan Paweł II był obrońcą rodziny, życia i pokoju.
Wśród obecnych pielgrzymów panowała atmosfera radości i wdzięczności. Młodzież z Polski dała piękne świadectwo swoją wysoką frekwencją. Młodzi odpowiedzieli na słowa Jana Pawła II wypowiedziane w chwili śmierci: – Szukałem was, teraz wy przyszliście do mnie.
Wielu komentatorów zauważyło, że wyniesienie na ołtarze błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II było wydarzeniem niezwykłym. Świadectwo ich świętego życia przyniesie obfite owoce w przyszłości. Wspomagają Kościół w drodze do wieczności.