3 czerwca br., w auli przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie odbyło się spotkanie promocyjne najnowszej książki autorstwa ks. Andrzeja Dobrzyńskiego pt. Kapłaństwo może być piękne. Twórcza moc ośmiu błogosławieństw. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa redemptorystów Homo Dei z Krakowa przy współudziale Fundacji Jana Pawła II – Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie.
Spotkanie moderował ks. dr Jan Główczyk, zaś głos zabrali eksperci zajmujący się tematyką kapłaństwa zarówno w pracy naukowej jak w posłudze kaznodziejskiej i rekolekcyjnej.
Dyrektor wydawnictwa Homo Dei – o. dr Piotr Koźlak CSsR przybliżył zgromadzonym problematykę książki, kładąc nacisk na poruszone w publikacji pytanie o szczęście w życiu kapłańskim, które można odnaleźć, wypełniając swoje powołanie w żywej więzi z Jezusem. Ojciec doktor zaprezentował także strukturę dzieła, które składa się z dwóch części: pierwsza pt. Błogosławiona droga dotyczy ośmiu błogosławieństw, rozumianych jako moc twórcza wynikająca z wierności Chrystusowi, a druga część pt. Błogosławiona posługa przedstawia sylwetki czterech kapłanów (Jan Maria Vianney, Oskar Romero, Władysław Bukowiński, Tadeusz Juchas), którzy doświadczali szczęścia w spełnianym powołaniu, oddziałując na innych ludzi świadectwem życia.
Z kolei ks. dr Paweł Ptasznik, pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, rektor kościoła św. Stanisława BM w Rzymie, przedstawił temat: „Troska o księży w listach św. Jana Pawła II na Wielki Czwartek”. Ukazał nauczanie Ojca Świętego dotyczące kapłaństwa, przede wszystkich zaczerpnięte z dwóch listów: z 1979 oraz z 2000 roku. W pierwszym padły pamiętne słowa Jana Pawła II: „Dla was jestem biskupem, z wami jestem kapłanem”, które wyrażają powód nieustannej troski papieża o kapłanów, by mogli coraz głębiej uświadomić sobie wielkość niewypowiedzianego daru łaski. Wiąże się on z niezwykle ważnym zadaniem – odkrywać na nowo kapłaństwo w świetle Eucharystii, sprawowanych sakramentów i głoszonego słowa Bożego.
Jako trzeci zabrał głos o. prof. Józef Z. Kijas OFMConv pracownik Kongregacji ds. kanonizacyjnych, a także wykładowca Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, odpowiadając na pytanie zawarte w tytule wypowiedzi: „Czy kapłaństwo jest jeszcze dzisiaj tematem interesującym?” Zaznaczył, że termin „kapłan” stał się dziś pojęciem wieloznacznym, w kulturze laickiej słowo „kapłan” nabrało charakteru socjologiczno-społecznego, coraz trudniej zrozumiała jest kwestia powołania czy definicja „stanu kapłańskiego”. Mówca wskazał, że kwestia kapłaństwa może nie jest dziś do końca interesująca dla szerszego grona ludzi, ale jest wręcz konieczna, by ją podejmować i przybliżać osobom świeckim. Zwłaszcza sami kapłani winni wciąż rozważać, kim są i jakie jest ich powołanie.
Po tych wystąpieniach ks. Jan Główczyk oddał głos autorowi książki, ks. Andrzejowi Dobrzyńskiemu, który podziękował wszystkim, mającym wkład w powstanie publikacji, a następnie przybliżył jedną z postaci opisaną w książce, ks. Tadeusza Juchasa. Przedstawił go jako przykład pięknego kapłaństwa, oddanego Chrystusowi i Maryi oraz służbie ludziom.
Na końcu głos zabrał kardynał Stanisław Ryłko, który oprócz gratulacji skierowanych na ręce autora, nawiązał do kończących się obchodów Jubileuszu Kapłańskiego w Rzymie. Przypomniał także słowa św. Jana Pawła II, że kapłaństwo jest darem, który przerasta obdarowanych oraz zaakcentował, jak ważna jest tożsamość kapłana, aby wiedział kim jest i wziął za to odpowiedzialność.
Należy nadmienić, że spotkanie zostało zorganizowane przez rzymski Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu przy współpracy z Wydawnictwem Homo Dei oraz Duszpasterstwem Kościoła św. Stanisława BM w Rzymie.
Justyna Staroń
A. Dobrzyński, Kapłaństwo może być piękne. Twórcza moc ośmiu błogosławieństw,
Kraków: Homo Dei, 2016, ss. 424.