W dniach od 11 do 13 września odbyła się coroczna sesja Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABP), zrzeszająca dwadzieścia jeden instytucji, które troszczą się o polskie dziedzictwo historyczne i kulturalne poza granicami kraju. Było to 35. spotkanie z rzędu, pierwsze odbyło się w 1979 roku w Muzeum Polskim w Raperswilu. Od 1984 r. Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie należy do Konferencji MABP i bierze udział w organizowanych spotkaniach.
Gospodarzem tegorocznej sesji było Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii w Budapeszcie. Udział wzięli przedstawiciele dwunastu instytucji członkowskich oraz goście z Polski reprezentujący Senat RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także przedstawiciele Biblioteki Narodowej, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Polskiej Akademii Umiejętności, Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Akt Nowych.
Pierwszy dzień obrad członków instytucji należących do Konferencji MAB miał charakter nieoficjalny. Uroczystego otwarcia obrad, wieczorem 11 września, dokonali: vice marszałek Parlamentu Węgier Latorcai János oraz wicemarszałek Senatu RP Maria Pańczyk-Pozdziej.
Podczas sesji 12 września głos zabrali przedstawiciele instytucji z Polski m.in. Jacek Czaputowicz z MSZ oraz dyr. Jacek Miler z MKiDN. Wywiązała się interesująca dyskusja o możliwościach uproszczenia procedury przyznawania dotacji i grantów instytucjom emigracyjnym. W drugiej części wygłoszono szereg referatów dotyczących Powstania Styczniowego w 1863 roku: Prof. dr hab. Wiesław Caban z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego mówił na temat „Powstanie Styczniowe w Królestwie Polskim i na ziemiach zabranych”, Konrad Saturski (Budapeszt) „Powstanie Styczniowe a Węgry”, Witold Zahorski (Paryż) „Emigracja zachodnia a Powstanie Styczniowe”, Teofil Lachowicz (Nowy Jork) „Polityka Stanów Zjednoczonych Ameryki wobec Powstania Styczniowego”, Anna Stefanicka (Londyn) „Józef Piłsudski a Powstanie Styczniowe” i Stefan Władysiuk (Montreal) „Pierwowzór polskiej tolerancji: Statut kaliski w artystycznej interpretacji Artura Szyka”.
Następnego dnia tj. 13 września uczestnicy konferencji udali się na wycieczkę do Esztergomu, by zwiedzić to ważne miejsce dla historii Węgier. Kolacja na statku, z którego można było podziwiać Budapeszt, zakończyła tegoroczną sesję. Miejscem kolejnego spotkania we wrześniu 2014 roku będzie Rzym.
Przy okazji pragniemy wspomnieć, że Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie dysponuje publikacjami materiałów z sesji Konferencji MABP z lat 1994 i 1999, które zawierają ciekawe artykuły związane z dziedzictwem kultury polskiej. Chętnie przekażemy je osobom i instytucjom zainteresowanym. Prosimy o kontakt: info@jp2doc.org
Więcej informacji o instytucjach tworzących Konferencję MABP można znaleźć na stronie http://mabpz.org/