Łk 1,1-4; 4,14-21
Lud Boga jest ludem księgi, Pisma, którego czytanie przybliża ludzi do Niego i Jego do ludzi. Ukazuje to historia Izraela oraz chrześcijaństwa. Przedstawiają to czytania dzisiejszej niedzieli. „Uszy całego ludu były zwrócone ku księdze Prawa” – słyszymy w pierwszym czytaniu. Otwarta księga Pisma Świętego symbolizuje obecność Boga, stąd wynika cześć dla księgi. A z jej odczytywania rodzi się umocnienie, które jako pouczenie jest przekazywane w narodzie wybranym.
Synagogalną liturgię słowa przedstawia także Ewangelia św. Łukasza. Chrystus ogłasza, że słowa proroctwa się spełniły. Rozpoczyna swoją misję nauczania. W Nim słowo Boże stało się ciałem. Jego nauki inaugurowały nadejście królestwa Bożego, były radosną nowiną o zbawieniu.
Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, apostołowie i świadkowie tych wydarzeń przekazywali to, co zdziałał i powiedział. Wraz z przekazem ustnym powstawały pisma. „Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa”. Zadania zbadania i opisania „wszystkiego od pierwszych chwil” podjął się również św. Łukasz. Celem, który mu przyświecał było wykazanie, że relacja dotycząca Jezusa jest wiarygodna, że warto opowiedzieć się po Jego stronie i Go naśladować.
Biblia jest księgą, która przybliża nam Boga. Odczytywana we wspólnocie Kościoła daje nam pewność, że Jezus, którego poznajemy jest Tym, którego znali i głosili apostołowie.
Doprowadzenie do osobistego spotkania z Jezusem jest kryterium autentycznej lektury Pisma Świętego, głoszonych kazań i konferencji, właściwie przeżywanej liturgii słowa.
Ks. Andrzej Dobrzyński
Fot. Aaron Burden/Unsplash