„Czy możliwy jest świat bez świętych? Z pewnością tak, ale któż z nas chciałby w nim zamieszkać?! Szukalibyśmy z pewnością innego, bardziej przyjaznego miejsca. Święci zachęcają do «zadomowienia się» w otaczającej rzeczywistości, w której – mimo wielu przejawów negatywnych – możliwa jest również dobroć i miłość, a człowiek może zdobyć się na gesty heroiczne, pokonać własną słabość, wznieść się na szczyty doskonałości”. Przykładem takiej postawy jest św. Maksymilian Maria Kolbe, który zapisał się w historii „jako ten, który uwierzył, że miłość może być twórcza i że jest w stanie wznieść się wysoko ponad nienawiść, a nawet odnieść nad nią zwycięstwo” – podkreśla o. Zdzisław J. Kijas w słowie wstępnym publikacji „Miłość jest darem”.
Maksymilian Kolbe był pierwszym Polakiem kanonizowanym po II wojnie światowej. Akt kanonizacyjny został ogłoszony 10 października 1982 roku w Rzymie przez Jana Pawła II, który jeszcze jako biskup i kardynał krakowski zabiegał o to, by o. Maksymilian został zaliczony w poczet świętych. Nie jest to jedyny fakt wpisujący tę postać w dzieje pontyfikatu bł. Jana Pawła II. O wiele wymowniejsze jest przyswojone przez Papieża Polaka duchowe przesłanie Maksymiliana mówiące o tym, że miłość jest mocniejsza niż wszelkie akty agresji i śmierć, wyrażone m.in. przez gest przebaczenia okazany zamachowcy Ali Agcy.
Poruszające świadectwo życia Męczennika z Auschwitz oraz podziw dla jego heroicznej ofiary stały się dla wielu osób inspiracją do tworzenia dzieł artystycznych. Owoce tego twórczego wysiłku były ofiarowywane Papieżowi podczas różnych spotkań. Dziś jako pamiątki przechowywane są w Ośrodku Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie i stanowią interesujący zbiór dokumentujący wydarzenia związane z pontyfikatem, historią Polski, są też wyrazem refleksji nad życiem o. Maksymiliana.
W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu przygotował katalog swoich muzealnych zbiorów związanych z postacią Świętego Męczennika. W publikacji „Miłość jest darem” zostało przedstawionych ponad 90 eksponatów z różnych dziedzin sztuki: malarstwa, grafiki, rzeźby i płaskorzeźby, a także artystyczne tkaniny. Zaprezentowano również plakietki, pokaźny zbiór medali i ekslibrysy.
Warto wspomnieć, że pierwsze opracowania ukazujące postać o. Maksymiliana w zbiorach rzymskiego Ośrodka były zamieszczone jako cykl artykułów na łamach „Rycerza Niepokalanej dla Polonii” w latach 2002-2004. Prezentowana obecnie wersja albumowa została na nowo uzupełniona i przeredagowana. Zdjęcia eksponatów zostały opatrzone opisem zawierającym informacje na temat walorów artystycznych, okoliczności powstania oraz miejsca i daty ofiarowania poszczególnych przedmiotów bł. Janowi Pawłowi II. Na stałe pamiątki eksponowane są w pomieszczeniach Domu Polskiego w Rzymie przy via Cassia 1200, tam też można uzyskać dodatkowe informacje na temat publikacji lub pisząc na adres: info@jp2doc.org
s.JK i xAD (Rzym)