Nazywam się s. Guema Uwanyiligira, pochodzę z Rwandy. Jestem siostrą zakonną ze zgromadzenia misjonarek Maryi (SMSM). Jestem na misjach w Senegalu, pracuje na przedmieściach Dakaru. Moja misyjna parafia jest pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Dzień jego kanonizacji był wielkim dniem dla Kościoła w Senegalu, a zwłaszcza dla mojej parafii, która nosi jego imię.
Radość z jego kanonizacji
Tamtego dnia, stowarzyszenia, wspólnoty podstawowe i ruchy, które noszą imię Ojca Świętego zgromadziły się, by świętować to radosne wydarzenie wraz z naszymi parafianami. Najliczniej przybyła grupa młodzieży, która nazywa się „Pokolenie Jana Pawła II”.
Świadectwo jedności
Najbardziej mnie uderzyła i pozostała głęboko w pamięci parafian postawa pewnego muzułmanina, Malicka Gakou. To Senegalczyk, który studiował w Polsce, kiedy trwał pontyfikat Jana Pawła II. Miał on wielki szacunek i miłość do Ojca Świętego. Z okazji kanonizacji ufundował on dla wspólnoty parafialnej figurę Papieża a także przywiózł z Polski jego relikwię.
Inspirujące dziedzictwo
W bieżącym roku, tj. 2017, przypada 25.rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Senegalu w 1992 r. Na prośbę Konferencji Episkopatu Senegalu, moja parafia ma zaszczyt przyjąć wiernych, by w sposób modlitewny upamiętnić tę wizytę oraz by przy tej i innych okazjach powracać stale do dziedzictwa Papieża, wielkiego pielgrzyma, misjonarza i przede wszystkim wielkiego przyjaciela Boga i ludzi.
S. Guema Uwanyiligira, Dakar