„Ustanowienie Fundacji Jana Pawła II związane było z wyborem kard. Karola Wojtyły na następcę św. Piotra oraz z głębokim pragnieniem wielu Polaków, by odpowiedzieć na to historyczne wyzwanie przez konkretny gest solidarności i miłości do Ojca Świętego” – tak o początkach watykańskiej Fundacji pisze w słowie wstępnym Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, świadek powstania i rozwijania się tego istniejącego od ponad trzydziestu lat dzieła.
Wiara, patriotyzm i zaangażowanie członków Fundacji – głównie Polonii – stanowiły potencjał, który na przestrzeni lat potrzebował odpowiedniego ukierunkowania i nakreślenia pola działalności. Dokonywało się to podczas spotkań Jana Pawła II, później Benedykta XVI, z członkami Rady Administracyjnej, kołami przyjaciół i pracownikami poszczególnych instytucji Fundacji. Wygłaszane przy tych okazjach przemówienia dziś są świadectwem, jak papieskie rady i wskazania przekuwane były na konkretny program działania Fundacji. Stanowią one też zapis jej historii i zawierają dowody wdzięczności dla ofiarodawców, często bezimiennych. Przemówienia te są też wyrazem serdecznej pamięci wobec osób, które wspomagały dzieło Fundacji, a spośród których wiele odeszło już do wieczności.
Trzydziesta rocznica powstania Fundacji stała się okazją do powierzenia członkom, przyjaciołom i tym, którzy korzystali z owoców jej działalności, zbioru przemówień papieskich zatytułowanego „Nie ustawajcie w tym dobrym dziele”, wydanego staraniem Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu. Jakkolwiek sam tytuł publikacji wskazuje na adresatów, zebrane teksty mają charakter uniwersalny – podobnie jak Fundacja, która pomimo swego polskiego profilu z czasem objęła zasięgiem wiele narodowości i krajów.
Publikacja jest swoistym kompendium pozwalającym lepiej zrozumieć relacje między kulturą chrześcijańską a kulturą polską, między postawą patriotyzmu a postawą integracji w obrębie odmiennych społeczności i kultur. Zrozumienie tych relacji jest istotne w procesie kształtowania samoświadomości narodowej i tożsamości Polaków w dobie pluralizmu religijnego i kulturowego.
W prezentowanych przemówieniach można też znaleźć interesujący materiał dotyczący Polaków przebywających na obczyźnie. Jan Paweł II wiele miejsca w swych wypowiedziach poświęcał kulturotwórczej roli emigracji. Zwracał również uwagę na potrzebę wsparcia i stworzenia warunków do integracji środowisk polonijnych oraz kształtowania postawy otwartości wobec kultury krajów, ku którym los skierował naszych rodaków.
Dziś, gdy Kościół pod przewodnictwem Benedykta XVI jest zaproszony do podjęcia wspólnej refleksji dotyczącej nowej ewangelizacji – wobec niepokojącej diagnozy współczesnej kultury, zwanej efemeryczną, naznaczonej egocentryzmem i skupionej na potrzebach jednostki (Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej. Instrumentum Laboris, 62) – braterstwo i solidarność członków Fundacji, ludzi różnych narodowości, zjednoczonych wokół pontyfikatu bł. Jana Pawła II, są świadectwem integrującej roli Ewangelii i Kościoła.
Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu przygotowuje wydanie zbioru przemówień również w dwóch innych wersjach językowych – angielskiej i włoskiej. Szczegółowe informacje dotyczące publikacji można uzyskać w Domu Polskim przy via Cassia 1200 w Rzymie lub pod adresem: info@jp2doc.org
s. Julia Knurek SłNSJ i ks. Andrzej Dobrzyński