Dnia 12 czerwca br, w Sali Piusa XI Papieskiej Rady ds. Rodziny, zaprezentowana została książka Karola Wojtyły Costruire la casa sulla roccia. Esercizi spirituali per fidanzti, którą opublikowało wydawnictwo Punto Famiglia przy współpracy Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II.
Nowa publikacja zawiera trzy rozważania Karola Wojtyły, które pochodzą z czasów jego pracy duszpasterskiej w Krakowie, przedstawia ona wizję rodziny i małżeństwa. Z tym obrazem i zapałem służenia sprawie rodzin Wojtyła przybył do Rzymu i zachował tę troskę w czasie swojego długiego pontyfikatu.
Medytacje pochodzą z okresu, kiedy był on jeszcze biskupem pomocniczym w Krakowie i głosił rekolekcje dla narzeczonych w kolegiacie św. Anny (19-21.12.1960). Miały one na celu pokazanie młodym ludziom, jak ważne jest przygotowanie się do chrześcijańskiego małżeństwa. W języku polskim rozważania zostały opublikowane po pięćdziesięciu latach w 2011 roku, natomiast obecnie dostępne są także w języku włoskim.
Podczas prezentacji głos zabrali: abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, ks. Przemysław Kwiatkowski, wykładowca w Katedrze Karola Wojtyły (Papieski Instytut Małżeństwa i Rodziny przy Uniwersytecie Laterańskim), Marta Brancatisano, pisarz i wykładowca w Wyższym Instytucie Nauk Religijnych (Uniwerystet Santa Croce) oraz Antonella Bevere Astrei, przewodnicząca Fiuggi Family Festival.
Autor wstępu do książki, abp V. Paglia przedstawił w czasie swojego wystąpienia sytuację rodzin we Włoszech. Zdaniem arcybiskupa jest ona dramatyczna. Dane statystyczne ukazują, że w czasie ostatnich dziesięciu lat gwałtownie wzrosła liczba rozwodów. Obecnie jest ponad 2 miliony rodzin, w których dzieci wychowywane są tylko przez jednego rodzica – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady. Określił jednocześnie Włochów jako „społeczeństwo pozbawione rodzin”. Jak mówił Karol Wojtyła: „tworzyć rodzinę jest rzeczą możliwą i piękną”, dlatego też społeczeństwo powinno dawać impuls takiemu pragnieniu u młodych ludzi. Abp Paglia podkreślił ważną rolę książek takich, jak ta w obecnej sytuacji i przy problemach, jakim stawiają czoła małżeństwa i rodziny.
Opublikowane dzieło podaje ważne wskazówki i pozwala poznać lepiej osobę Jana Pawła II. Według ks. P. Kwiatkowskiego, rozważania Wojtyły są szczególnym świadectwem. Wykładowca Papieskiego Instytutu Małżeństwa i Rodziny zwrócił uwagę na czas, w którym żył Wojtyła: „był to okres, w którym reżym komunistyczny osłabiał polski naród w najbardziej czułych punktach, tj. w sprawach wolności, rodziny i wychowania młodego pokolenia. Reżim uczynił wszystko, co było możliwe, by zdominować życie Polaków i by uniemożliwić podejmowanie inicjatyw wynikających z katolickiej wiary. Przyszły Papież musiał zmierzyć się z tą sytuacją. Słowa tej książki są zdolne dotrzeć do serca, ponieważ są to słowa życia”, stwierdził ks. Kwiatkowski. Na każdej ze stron czytelnik odnajdzie rzeczy istotne i ważne, z których wypływa konkretna nauka. Przykładem może być problematyka małżeństwa jako sakramentu. Karol Wojtyła mówi tu o ostrożności i odpowiedzialności, bo wszystko, co dotyczy małżeństwa nie jest tylko sprawą ludzką, lecz także Bożą. „Przy zawieraniu sakramentu małżeństwa Bóg jest wzywany na świadka, nie można wzywać Go na daremno”. Dlatego jest to książka wciąż aktualna, pomimo tego, że upłynęło już pięćdziesiąt lat od wygłoszenia przez Wojtyłę tych rozważań.
(Jill Carnà, Zenit.org, tłum. Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu)