„Każdy z nas, kto doświadczył nieocenionego daru przyjaźni z Maciejem Bednarkiewiczem, zachowa we wdzięcznej pamięci wiele jego wizerunków…” (E. Wachowicz). Te zapamiętane kadry złożyły się na książkę – zbiór wspomnień o wybitnym adwokacie, obrońcy w procesach politycznych w PRL. Publikacja została wydana dwa lata po jego śmierci, nakładem Biblioteki Więzi.
Maciej Bednarkiewicz był pełnomocnikiem opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza Przemyka – maturzysty, śmiertelnie pobitego w maju 1983 r. przez milicję w Warszawie. To zaangażowanie kosztowało go kilka miesięcy spędzonych w areszcie. Współpracował z Komitetem Prymasowskim, pomagającym internowanym. Bronił prześladowanych robotników radomskich, występował w procesie sprawców masakry na Wybrzeżu w 1970 r., angażował się w procesy po śmierci dziewięciu górników z kopalni „Wujek”, zabitych przez ZOMO w pierwszych dniach stanu wojennego w grudniu 1981 r. Przez kilkanaście lat starał się o to, by były szef MSW gen. Czesław Kiszczak odpowiedział za przyczynienie się do śmierci górników z kopalni „Wujek”.
W 1989 roku startował z ramienia Komitetu Obywatelskiego do Sejmu X kadencji i został posłem. Dwukrotnie – w latach 1991–1993 i 1997–2001 – pełnił funkcję sędziego Trybunału Stanu. Zasiadał również w radzie konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Z książki wyłania się nakreślony przez wiele osób portret wybitnego prawnika i autorytetu nie tylko w środowisku adwokatury. Mecenas Bednarkiewicz był jedną z tych osób, które dzięki swej odwadze, wierności ideałom, ale też zwykłej ludzkiej dobroci stały się dla wielu wzorem postępowania i obywatelskiej postawy w obliczu rozgrywających się na naszych oczach politycznych i społecznych zdarzeń. Z Fundacją JPII związany był od początku lat 90. jako członek Rady Administracyjnej. Prowadził również przedstawicielstwo prawne Fundacji w Polsce, sprawując wraz z małżonką Ewą, opiekę nad programem stypendialnym Fundacji dla młodzieży pochodzącej z Europy Środkowo-Wschodniej, studiującej na KUL-u. Interesował się też działalnością Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie. Był to częsty temat rozmów przy okazji wizyt mec. Bednarkiewicza w Domu Polskim przy via Cassia. Za to zainteresowanie i troskę byliśmy my mu zawsze wdzięczni. Nawiązywał do Jana Pawła II, który pragnął, by zgromadzona dokumentacja, zwłaszcza biblioteczna, była pomocą do pogłębionych studiów teologicznych, filozoficznych i historycznych. Dziś nasze zbiory wzbogaciły się o kolejną cenną publikację, tym razem poświęconą człowiekowi, któremu wiele zawdzięczamy.
Współautorami książki „Wspomnienia o Macieju Bednarkiewiczu”, są m.in. kard. S. Dziwisz, prymas J. Kowalczyk, H. Suchocka, B. Piwnik, A. Dobosz, A. Rottermund, K. Zanussi.
Źródło: PAP, Ośrodek Pontyfikatu JPII
Fot. Ośrodek Pontyfikatu JPII