Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II włączyła się w program IX edycji Dni Jana Pawła II zapraszając w dniu 4 listopada 2014 r. na konferencję naukową o charakterze międzynarodowym pt. Dziedzictwo Jana Pawła II w bibliotekach i archiwach krajowych i zagranicznych. Wydarzenie zostało zainicjowane przez bibliotekarzy, archiwistów, dokumentalistów i pracowników środowisk naukowych, którzy pragnęli wskazać źródła do badań naukowych nad spuścizną Jana Pawła II i dać okazję do wymiany myśli i doświadczeń. Do udziału w konferencji zaproszone zostały biblioteki, archiwa, muzea, a także osoby i instytucje posiadające cenne zbiory związane z pontyfikatem Jana Pawła II.
Konferencja została podzielona na cztery sesje. Pierwsza sesja została poświęcona zbiorom dokumentacyjnym i archiwalnym. Poprowadził ją ks. dr hab. Jana Bednarczyka. Ksiądz dr Michał Jagosz z Rzymu przedstawił bogaty materiał przebadany przez Komisję Historyczną w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II. O Wojtylianach mówili ks. prof. Jacek Urban prezentując cymelia ze zbiorów Archiwum Kapitulnego na Wawelu i ks. dr hab. Andrzej Bruździński, prof. UPJPII ukazujący skarby z Archiwum UPJPII w Krakowie, w tym zdjęcia rękopisu pracy magisterskiej Karola Wojtyły. Mgr Helena Kupiszewska opisywała wyjątkową kolekcję darów znajdujących się w Ośrodku Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie (Dom Polski). Natomiast prof. Zdzisław Jan Ryn zabrał uczestników konferencji w niebywałą podróż po Ameryce Południowej, prezentując ikonografię Jana Pawła II na tym kontynencie.
Sesji drugiej, podczas której prelegenci prezentowali zasoby bibliotek, przewodniczył ks. prof. dr hab. Andrzej Bruździński. Jako pierwszy w tej części zabrał głos ks. dr hab. Jan Bednarczyk, który będąc dyrektorem Biblioteki UPJPII w latach 1989-2012, pozyskiwał podczas wielokrotnych wypraw do Watykanu dary książek i czasopism z prywatnych zbiorów Ojca Świętego do Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego. Z kolei dr Stanisława Postawa zaprezentowała, w imieniu ks. dr Andrzeja Dobrzyńskiego, Dyrektora Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II oraz swoim, Bibliotekę w rzymskim Ośrodku, jej znaczenie i działalność, gromadzone od 33 lat zbiory dotyczące św. Jana Pawła II i jego pontyfikatu, pozycje książkowe, dokumentację prasową oraz wydawaną przez Ośrodek bibliografię. Bibliotekę Uniwersytecką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prezentowała dr Anna Z. Zmorzanka. W swoim wystąpieniu autorka przedstawiła genezę i rozwój oraz charakterystykę i czytelnictwo dotyczące księgozbioru Jana Pawła II w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL, w prowadzonych przez siebie badaniach szukała odpowiedzi na pytanie: kto i dlaczego korzysta z księgozbioru Jana Pawła II. Zbiory papieskie w Bibliotece Teologicznej Uniwersytetu Śląskiego przedstawiła dr Bogumiła Warząchowska. Mgr Alicja Paruzel z Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej przedstawiła wyniki badań przeprowadzonych w 18 bibliotekach polskich uczelni technicznych, podkreślając, że paradoksalnie znaleźć w nich można bogatą literaturę dotyczącą Jana Pawła II.
Popołudniową część konferencji prowadziła prof. dr hab. Maria Kocójowa z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Magister Hanna Wojtysiak w wystąpieniu zatytułowanym Poprzez słowa do Słowa: myśl papieska w zbiorach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskie w Lublinie wskazała, które pozycje ze zbiorów papieskich budzą dzisiaj największe zainteresowanie wśród czytelników Biblioteki UMCS i jakie powody kierują wyborem takiej literatury. Centralna Biblioteka Górska PTTK w Krakowie to miejsce, gdzie koncentrują się opisy górskich szlaków. Doktor Beata Przewoźnik z Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przedstawiła „górskie” dziedzictwo św. Jana Pawła II zgromadzone w zbiorach tej biblioteki. Od tematyki górskiej uczestnicy przeszli do tematyki muzycznej, wysłuchując ciekawej prelekcji mgr Marii Rusek z Biblioteki Akademii Muzycznej w Krakowie zatytułowanej: Trzy poematy Karola Wojtyły w opracowaniu muzycznym Ireny Pfeiffer. Doktor Renata Dulian, kustosz dyplomowany w Bibliotece UPJPII, poruszyła zagadnienie papieskiej literatury religijnej dla dzieci, wskazując na jej dokumentacyjny, ewangelizacyjny i katechetyczny wymiar.
Ksiądz prof. dr hab. Jacek Urban przewodniczył ostatniej sesji, podczas której poruszano tematy związane z popularyzacją dziedzictwa św. Jana Pawła II w Internecie, w wersjach cyfrowych i elektronicznych. Referat o serwisach informacyjnych Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES wygłosił ks. dr Jerzy Witczak z Wrocławia. Z kolei Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie reprezentowały dwie osoby – mgr Marta Dzienkiewicz i mgr Paweł Gierech, którzy opisali tworzone przez Centrum projekty internetowe, mające na celu zapewnienie dostępu do wiarygodnej informacji. Na zakończenie kustosz dyplomowany Biblioteki UPJPII, mgr Danuta Rebech przedstawiła zbiory audiowizualne związane ze św. Janem Pawłem II gromadzone w Bibliotece UPJPII.
Ksiądz prof. Jacek Urban podsumowując wypowiedzi zebranych, podkreślił postulat uczestników konferencji o konieczności ściślejszej współpracy i jednoczenia wysiłków. Zwrócił uwagę, że archiwa i biblioteki przechowują myśl św. Jana Pawła II, dlatego tak ważne jest ich zadanie, aby tę ją pielęgnować, opracowywać, udostępniać studentom i naukowcom.
Jest to skrót relacji mgr Danuty Gurdak, kustosza dypolmowanego z biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.