W ubiegłą niedzielę, 4 listopada przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie odbyło się spotkanie poświęcone dokumentacji nauczania bł. Jana Pawła II. Zostało ono zorganizowane przez Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu (Fundacja Jana Pawła II) oraz Duszpasterstwo Polaków w Wiecznym Mieście. Spotkanie zatytułowano: „Czy znamy nauczanie naszego Papieża? Wokół Bibliografii polskiej Jana Pawła II”. Ks. Hieronim Fokciński SJ, dyrektor Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie, mówił o znaczeniu bibliografii jako „narzędzia” w pracy naukowej. Zaznaczył, że zwyczaj sporządzania bibliografii sięga starożytności, wtedy już powstał m.in. pierwszy spis rękopisów w Bibliotece Aleksandryjskiej. Bibliografię stanowią zbiory dokumentów uporządkowane według określonego klucza, dzięki czemu można zorientować się w ilości i zasięgu materiału na określony temat oraz odnaleźć publikację, której się szuka. Istnieją różne rodzaje bibliografii, o czym decydują przyjęte kryteria doboru dokumentów, sporządzania opisów i zasięg pochodzenia literatury, np. bibliografie obejmujące literaturę pochodzącą z całego świata czy też tylko z danego kraju.Nawiązując do bibliografii Jana Pawła II gość spotkania stwierdził, że jest to bibliografia narodowa i osobowa, gromadząca literaturę podmiotową i przedmiotową, czyli wszelkie publikacje autorstwa Papieża oraz publikacje na jego temat, które ukazały się w Polsce.
Ks. Foksiński przypomniał także, że idea serii bibliograficznej poświęconej Ojcu Świętemu zrodziła się wkrótce po wyborze kard. Karola Wojtyły na stolicę św. Piotra. Z inicjatywą wyszła Zofia Wilińska, wówczas kustosz sekcji informacji naukowej Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi, która nawiązała kontakt z ks. Wiktorem Gramatowskim SJ z Instytutu Studiów Kościelnych. Przygotowano pierwszy tom Karol Wojtyła w świetle publikacji w wersji dwujęzycznej, polsko-włoskiej. Następne siedem tomów bibliografii zostało przygotowanych pod auspicjami Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu.
Drugi gość spotkania, ks. Jan Główczyk, obecnie administrator Hospicjum św. Stanisława w Rzymie, a wcześniej długoletni dyrektor Ośrodka, mówił o „żmudnej pracy niewielu osób” nad przygotowaniem bibliografii. Oprócz zmarłego w 1997 r. ks. Gramatowskiego, autorami bibliografii są Zofia Wilińska i Danuta Gułajewska-Jabłkowska, które niestety nie mogły wziąć udziału w spotkaniu. Ks. Główczyk podkreślił, że dzięki sporządzania rekordów z autopsji opisom bibliograficznym towarzyszą krótkie informacje o treści publikacji, co znacznie ułatwia badaczowi odnalezienie interesującej pozycji. Przybliżył metodę pracy autorek: sporządzenia fiszek, wielokrotne wizyty w bibliotekach w kilku miastach w Polsce, przygotowanie indeksu, który jest bardzo szczegółowy i korekty. Bibliografia stanowi budulec, z którego inni mogą korzystać pisząc różnego rodzaju prace dotyczące bł. Jana Pawła II.
Na zakończenie ks. Andrzej Dobrzyński zaprezentował ósmy tom serii Jan Paweł II. Bibliografia polska dokumentujący rok 1996. Przypomniał, że bibliografia obejmująca lata 1949-1995 jest dostępna on-line na stronie Federacji Bibliotek Katolickich FIDES. Osoby i instytucje zainteresowane serią wydawniczą Jan Paweł II. Bibliografia polska proszone są o kontakt z Ośrodkiem Dokumentacji i Studium Pontyfikatu info@jp2doc.org.
Ks. AD