Dnia 31 maja 2024 r. w siedzibie John Paul II Justice and Peace Centre w Kampali miało miejsce spotkanie i prezentacja „Premio San Giovanni Paolo II”. Na uroczystość przybyli członkowie zarządu kongregacji zakonnych tworzących centrum, pracownicy oraz zaproszeni goście reprezentujący władze kościelne i świeckie, a także przedstawiciele instytucji partnerskich. Szczególnym gościem był abp Luigi Bianco, nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Ugandzie.
Gości powitał dyrektor centrum Alfred Avuni. Podkreślił, że nagroda przyznana przez Watykańską Fundację Jana Pawła II dla centrum w Kampali jest uznaniem dla pracy wielu osób i wynikiem współpracy centrum z różnymi partnerami.
Z kolei głos zabrał ojciec Leonard Olobo C.S.C., który jako przewodniczący zarządu centrum wziął udział w uroczystości wręczenia nagrody, która miała miejsce w Watykanie 22 maja 2024 r. Powiedział, że nagroda stanowi przede wszystkim wyróżnienie przyznane centrum za rozpowszechnianie katolickiej nauki społecznej w połączeniu z niesieniem konkretnej pomocy ludziom w potrzebie. Przyznanie tej nagrody o znaczeniu ogólnokościelnym było zaskoczeniem dla zarządu i pracowników centrum w Kampali. Zarazem przyniosło wiele radości i satysfakcji, że ich praca na forum lokalnym została zauważona i doceniona przez Watykańską Fundację Jana Pawła II. W ten sposób została też potwierdzona misja centrum związana z budowaniem sprawiedliwości i pokoju w Ugandzie.
Mówca przypomniał również idee założenia centrum i główne obszary jego działalności: tj. obronę praw człowieka, przeciwdziałanie handlowi ludźmi, promowanie sprawiedliwości społecznej i pokoju oraz szerzenie troski o środowisko naturalne. Podkreślił, że nagroda ta jeszcze bardziej zobowiązuje centrum do czerpania wiedzy i inspiracji z nauczania św. Jana Pawła II. Stanowi motywację do kontynuowania pracy i pokonywania trudności. Wyraził nadzieję, że wyróżnienie to przyczyni się również do poszerzenia grupy instytucji partnerskich wspierających merytorycznie, także finansowo, działalność centrum w Kampali.
Ojciec Olobo opowiedział zebranym o swoim spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Podczas rozmowy przedstawił działalność John Paul II Justice and Peace Centre. Podkreślił, że Ojciec Święty słuchał z uwagą, zadał kilka pytań dotyczących Ugandy i działalności Centrum. W tym spotkaniu udział wzięli także ks. prałat Paweł Ptasznik, przewodniczący Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II oraz prof. Hanna Suchocka, członek kapituły nagrody. Następnie Ojciec Leonard Olobo przedstawił przebieg uroczystości wręczenia nagrody na Watykanie. Wyznał, że podczas pobytu w Rzymie wielokrotnie pytano go o działalność centrum i o społeczną rolę Kościoła w Ugandzie.
Mówca opowiedział również o swoim kilkudniowym pobycie w Polsce. Ojciec Olobo odwiedził sanktuarium Czarnej Madonny w Częstochowie, a także był w miejscach związanych z Karolem Wojtyłą. Poznał Wadowice, gdzie zwiedził Muzeum Domu Rodzinnego św. Jana Pawła II i sanktuarium maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, dokąd zwykł pielgrzymować Karol Wojtyła, kiedy był młody i wówczas, kiedy był arcybiskupem. W Krakowie ojciec Olobo odwiedził sanktuarium Bożego Miłosierdzia i sanktuarium św. Jana Pawła II. Był także w katedrze na Wawelu, w kościele Mariackim i w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Odwiedził także kopalnię soli w Wieliczce. Spotkał się również z kard. Stanisławem Dziwiszem, który przekazał relikwię św. Jana Pawła II dla centrum w Kampali. Ojciec Olobo zapowiedział, że w siedzibie John Paul II Justice and Peace Centre powstanie kaplica, w której pracownicy, wolontariusze i wierni będą się modlić, również za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, o szacunek dla godności każdego człowieka, o sprawiedliwości i pokój w Ugandzie i na świecie.
Następnie głos zabrał ksiądz prałat Charles Kasibante, wikariusz generalny archidiecezji Kampala. Złożył gratulacje zarządowi i pracownikom centrum z okazji otrzymania nagrody. Uczynił to także w imieniu abp. Paula Ssemogerere, metropolity stolicy Ugandy. Ksiądz Kasibante podkreślił, że została nagrodzona dalekowzroczność, która towarzyszyła zgromadzeniom zakonnym zakładającym centrum, ale przede wszystkim codzienna służba i zaangażowanie jego pracowników. Powiedział, że św. Jan Paweł II wyróżniał się mądrością i miłością do ludzi. Najlepszym sposobem pamięci o nim jest działanie w tym samym duchu i z tą wiarą, którymi on się kierował w swoim życiu. Przybliżać jego postać Ugandyjczykom oznacza, wraz z nawiązywaniem do jego nauczania, podejmowanie konkretnych działań, by wskazania papieża realizować w życiu codziennym każdego z nas i w sferze społecznej.
Nuncjusz apostolski w Ugandzie, abp Luigi Bianco, zauważył w swoim wystąpieniu, że uroczystości związane z wręczeniem Premio San Giovanni Paolo II są także okazją, by podjąć refleksję nad znaczeniem tego długiego pontyfikatu. Kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem mając 58 lat, czyli w dość jeszcze „młodym” wieku, stąd też dużo podróżował, odwiedzając wiele krajów. Nuncjusz przypomniał jego wizytę w Ugandzie, która trwała niemal cały tydzień, tj. od 5 do 10 lutego 1993 r. Arcybiskup Bianco nawiązał do wizyty Jana Pawła II w sanktuarium męczenników ugandyjskich w Namugongo. Męczennicy ukazują prawdę, że chrześcijańska wiara w Boga łączy się z miłością do ludzi. Od pierwszej encykliki „Redemptor hominis” (1979) Jan Paweł II uczył tej prawdy. Ona była stałym punktem jego pontyfikatu, ponieważ Chrystus wymaga od swoich uczniów szacunku do każdej istoty ludzkiej.
Na zakończenie spotkania została zaprezentowana rzeźba nagrody oraz pamiątkowy dyplom, a także przedstawiono zdjęcia z audiencji ojca Olobo u papieża Franciszka oraz z uroczystości wręczenia nagrody w Watykanie. Uczestnicy udali się także do pobliskiego ogrodu, by zasadzić pamiątkowe drzewko. Będzie ono przypominało radosne chwile związane z otrzymaniem nagrody. Wypada życzyć, by wyróżnienie przyznane przez Watykańską Fundację Jana Pawła II stanowiło dla zarządu i pracowników John Paul II Justice and Peace Centre także inspirację do kontynuowania owocnej działalności i podejmowania nowych wyzwań w przyszłości.
Ks. Andrzej Dobrzyński
Fot. John Paul II Justice and Peace Centre w Kampali