W niedzielę, 9 czerwca br. w sali Savi w Palazzo dei Capitani w Ascoli Piceno, odbyła się konferencja poświęcona Janowi Pawłowi II. Wydarzenie to było podsumowaniem współpracy Ludoteki Wojtek ze Szkołą Podstawową nr 1 w Katowicach w ramach projektu zatytułowanego „Jan Paweł II. Z ziemi polskiej do włoskiej – śladami tego, który odmienił oblicze ziemi”. Była to też okazja do przypomnienia zorganizowanych w minionym roku szkolnym zajęć, wycieczek i warsztatów. Relacje z przebiegu niektórych inicjatyw m.in. wycieczki do Rzymu, pobytu w Domu Polskim, wizyty w Ośrodku Pontyfikatu JPII oraz kursu Małych Ułanów Podolskich, zostały przedstawione z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych.
W programie spotkania nie zabrakło również artystycznych występów uczniów. Dzieci recytowały wiersze o Janie Pawle II i Polsce, grały na instrumentach a na koniec zaprezentowały taniec z szarfami – „Barwy Mojej Ojczyzny”.
Po części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście. Ksiądz Andrzej Dobrzyński, dyrektor rzymskiego Ośrodka Pontyfikatu JPII podzielił się paroma refleksjami dotyczącymi osoby i dzieła Jana Pawła II. Podkreślił niezwykły talent językowy Papieża, dla którego znajomość wielu języków była przede wszystkim pomocą w ewangelizacji oraz narzędziem nawiązywania i budowania relacji z ludźmi. Podczas swojego długiego pontyfikatu – wskazał ks. Dobrzyński, Jan Paweł II stał się ambasadorem polskiej kultury w świecie, dzięki czemu wiele osób mogło bliżej poznać historię Polski, literaturę, poezję, czy bohaterów narodowych. Na koniec prelegent przedstawił kulturalny i międzynarodowy profil Fundacji JPII, której częścią jest Ośrodek Pontyfikatu.
Ksiądz Łukasz Kotarba, wice-dyrektor Domu Polskiego w Rzymie podziękował organizatorom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie i troskę, aby najmłodsze pokolenie urodzone we Włoszech poznawało swe polskie korzenia. Zauważył, że pomocą w realizacji tych celów był niewątpliwie pobyt w Domu JPII, w którym przybywający goście mogą odnaleźć „skrawek ojczyzny na obczyźnie”.
Na koniec przedstawiciel Ambasady RP w Rzymie, Michał Drożniewski gratulując dzieciom osiągnięć w nauce i sukcesów w organizowanych konkursach wręczył im dyplomy i nagrody książkowe.
Ostatnią częścią spotkania było uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Papieżowi Polakowi w Area Archeologica, na której zaprezentowane zostały prace plastyczne uczniów. Ekspozycję można oglądać w dniach 9 -16 czerwca br. w godzinach 10.00-13.00 oraz 16.00-19:30.
Organizatorom konferencji, osobom zaangażowanym w przygotowanie wystawy, nauczycielom, rodzicom, dzieciom i tym, których gościliśmy podczas marcowej wizyty w Ośrodku Pontyfikatu JPII, dziękujemy za zaproszenie i spotkanie w Ascoli Piceno.
J.K.
Więcej zdjęć na naszym profilu Flickr