W dniach 14-18 września br. w Londynie odbyła się 38. Sesja Stałej Konferencji Muzeów Bibliotek i Archiwów Polskich na Zachodzie. Tegoroczne spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, Instytut J. Piłsudskiego oraz Studium Polski Podziemnej. Wzięli w nim udział przedstawiciele instytucji polonijnych przechowujących dziedzictwo narodowe oraz instytucji i władz polskich, w tym m.in. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Senatu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie było okazją do przedyskutowania form pomocy ośrodkom za granicą w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego. Podczas sesji naukowej towarzyszącej konferencji zaprezentowane zostały materiały do biografii polskich emigrantów w zbiorach instytucji członkowskich MAB.
W referatach zostali uwzględnieni politycy, pisarze, artyści, dyplomaci, naukowcy. W to wybitne, często zapomniane grono osób włączona została też postać urszulanki, biblistki, s. dr Emilii Ehrlich, należącej do najbliższego grona współpracowników Jana Pawła II. Referat o jej współpracy z Ojcem Świętym, przygotowany na podstawie spuścizny przechowywanej w rzymskim Ośrodku Pontyfikatu, przedstawiła s. Julia Knurek Sł.NSJ.
Warto wspomnieć, że w dniu otwarcia Konferencji przedstawiciele instytucji członkowskich mieli okazję wysłuchać recitalu fortepianowego w wykonaniu Marka Żebrowskiego, dyrektora Polish Music Center z Los Angeles. Koncertowi towarzyszył krótki wykład o Ignacym Paderewskim, polityku i pianiście. W trakcie pobytu w Londynie uczestnicy zwiedzili Bibliotekę Polską, Instytut Józefa Piłsudskiego, Instytut Polski oraz Muzeum im. Gen. W. Sikorskiego. Było też wiele okazji do rozmów w małych grupach i wymiany doświadczeń. Na zakończenie wzięli udział w Mszy św. w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli.