Ukazała się książka profesora Libero Gerosy Diritti e popoli in Giovanni Paolo II. Principi fondamentali e prospettive future, wydana przez Europress z Lugano i Marcianum Press z Wenecja przy współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie. Autor jest profesorem prawa kanonicznego na Wydziale Teologicznym w Lugano i dyrektorem tamtejszego Instytutu Prawa Kanonicznego i Prawa Porównawczego Religii (DiReCom).
Publikacja składa się z dwóch studiów dotyczących nauczania Jana Pawła II i trzeciego studium, które stanowi rozwój myśli Papieża. W pierwszym z nich Autor tłumaczy, na czym polega nowa hermeneutyka prawa kanonicznego według Jana Pawła II. W drugim studium prof. Gerosa przedstawia relację między prawami człowieka i prawami narodów, które winny być wypracowane na forum międzynarodowym i stać na straży tożsamości narodów. W trzecim studium Autor omawia problematykę laickiego charakteru państwa i publicznego charakteru religii, ukazując perspektywy istotnych zmian legislacyjnych, które należy wprowadzić w rozumieniu relacji pomiędzy państwem a Kościołem.
Studia poprzedza wstęp prof. Briana E. Ferme, który podkreśla, że relacja między sprawiedliwością a prawem stanowiła jeden z centralnych tematów nauczania Jan Paweł II. Prawo w Kościele służy zachowaniu sprawiedliwości, która jest zakorzeniona w Boga i godności człowieka. W posłowiu prof. G Weigel zwraca uwagę, że dla Jana Pawła II kultura moralna posiada kluczowe znaczenie dla właściwego rozwoju systemu demokratycznego i wolnego rynku. Kościół w XXI wieku formuje tę kulturę moralną przez naukę o obiektywnym prawie moralnym wpisanym z naturę ludzką oraz przez świadectwo życia wartościami moralnymi i ewangelicznym także dla dobra wspólnego pluralistycznego społeczeństwa. Prof. Weigel nazywa Papieża „jednym z najbardziej oryginalnych myślicieli politycznych współczesności”.
Książka ukazuje interesującą drogę recepcji nauczania Jana Pawła II dotyczących aktualnych kwestii prawnych i społeczno-politycznych. Jest ona kolejnym owocem współpracy Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu z Instytutem Prawa Kanonicznego (DiReCom) Wydziału Teologicznego w Lugano.