W dniach od 3 do 7 grudnia 2018 r. pracownicy Biblioteki Teologicznej (Eliza Lubojańska, Agata Muc, Bogumiła Warząchowska) i Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Maria Kycler) uczestniczyli w programie szkoleniowym Erasmus+ w Rzymie. Instytucją zapraszającą bibliotekarzy śląskiej uczelni był Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II. Okazją do podjęcia szkolenia w Ośrodku służącemu nauce i popularyzowaniu dzieła Jana Pawła II, była 40-sta rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i 35-ta rocznica wizyty Jana Pawła II w Katowicach. Te dwa wydarzenia stały się okazją do sięgnięcia do gromadzonych przez lata dokumentów i dotarcia do źródeł trwającego przez 27 lat pontyfikatu papieża polaka.
Przygotowany przez uczestników szkolenia program został zaakceptowany przez Instytucję przyjmującą, a następnie uzupełniony o oczekiwania pracowników Ośrodka. W pierwszym dniu wizyty przybliżono początki, rozwój i działalność Ośrodka, przywołując najważniejsze osoby, wydarzenia i daty. Zaprezentowano również czytelnię (z bogatą literaturą informacyjną ogólną i specjalistyczną), a także księgozbiór magazynów podręcznych (z bieżącymi wpływami nowości polskich i zagranicznych, oraz imponującą kolekcją dysertacji). Bibliotekarze ze śląskiej Alma Mater w kolejnych dniach szkolenia aktywnie włączyli się w opracowanie przygotowanego zbioru książek, uzupełnianie braków bibliograficznych w istniejących już opisach, wyszukiwanie literatury podmiotowo-przedmiotowej odnoszącej się do Jana Pawła II w bibliografiach, bazach danych i katalogach bibliotek polskich i zagranicznych. Stała kooperacja z pracownikami Ośrodka, ich cenne sugestie dotyczące gromadzonej i udostępnianej literatury oraz informacje o formach współpracy promującej działalność odwiedzanej placówki były inspiracją do stawiania kolejnych pytań i okazją do uzupełniania posiadanej już wiedzy.
Pojawiła się również sprzyjająca okoliczność do obejrzenia bogatego zbioru muzealnego z obiektami historycznymi, artystycznymi oraz wysłuchania ciekawej prelekcji o losach poszczególnych eksponatów. Miejscem szczególnie interesującym bibliotekarzy było obszerne zaplecze magazynowe z księgozbiorem polskim i zagranicznym oraz wydzielonym w nim zbiorem książek z licznymi dedykacjami i wpisami. Cennym uzupełnieniem zasobu magazynowego były archiwalia z zespołem dokumentacji rękopiśmiennej, listów, zdjęć, prasy i materiałów audiowizualnych. Z pewnością tak bogaty i różnorodny zbiór, gromadzony przez lata stanowi cenny materiał dla obecnych i przyszłych badaczy pontyfikatu Jana Pawła II, który należy chronić, zachować, ale przede wszystkim promować w środowiskach kościelnych i świeckich.
W programie szkoleniowym przewidziano również wizyty w innych bibliotekach naukowych Wiecznego Miasta. Dzięki wsparciu i życzliwej pomocy dyrektora Ośrodka ks. dra Andrzeja Dobrzyńskiego była okazja do zwiedzenia Biblioteki Watykańskiej, zbiorów biblioteki Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), a także poznania działalności biblioteki Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Ponadto w ramach zainteresowań zbiorami polonijnymi dane nam było zapoznanie się z zasobami biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Rzymie i biblioteki Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych.
Warto nadmienić, że każdy wyjazd studyjny daje możliwość poznania kultury danego kraju poprzez zwiedzanie muzeów, galerii i ciekawych zabytków. Dlatego wizyta w Muzeach Watykańskich, Bazylice św. Piotra i innych obiektach sakralnych oraz Koloseum, Forum Romanum znakomicie wypełniły czas poza programem szkolenia i ukazały piękno dziedzictwa kulturowego Włoch.
Wyjazd szkoleniowy do Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie umożliwił nam poznanie znakomitej, unikatowej specjalistycznej kolekcji, pieczołowicie gromadzonej i merytorycznie dobrze opracowanej literatury. Ponadto był okazją do zbudowania relacji personalnych i nawiązania współpracy międzynarodowej pomiędzy placówkami naukowymi w ramach wymiany międzybibliotecznej i działalności naukowo-badawczej.
Bogumiła Warząchowska
Fot. Ośrodek Pontyfikatu JPII