W dniach 28 i 29 kwietnia w Rzymie odbyło się posiedzenie Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II. Drogą nominacji członków i wewnętrznych wyborów ukonstytuował się nowy zarząd Fundacji. Przewodniczącym został ks. prałat Paweł Ptasznik, wiceprzewodniczącym ks. prałat Sławomir Oder, sekretarzem mec. Marek Markiewicz. Członkami Rady Administracyjnej są: Wojciech Halarewicz, Henryk Rogowski, Bogdan Chmielewski, księża Michał Wilkosz i Tomasz Szopa. W spotkaniu uczestniczył abp Marek Jędraszewski, będący władzą zwierzchnią w Fundacji, oraz kard. Stanisław Dziwisz. Członkowie Rady reprezentują instytucje kościelne oraz środowiska polonijne w kraju i zagranicą. Wnoszą z sobą doświadczenie rożnych profesji. Zadaniem Rady jest zarządzanie dziełami Fundacji przez podejmowanie uchwał.
Na podkreślenie zasługuje zmiana pokoleniowa, która dokonała się w zarządzie Fundacji. Wcześniej funkcję przewodniczącego pełnili kard. Władysław Rubin (1981-1990) i abp Szczepan Wesoły (1990-2006) i ostatnio kard. Stanisław Ryłko (2006-2022). Aktualny przewodniczący ks. Paweł Ptasznik jest przedstawicielem młodszego pokolenia, które formowało się duchowo już w okresie trwania pontyfikatu Jana Pawła II. Warto przypomnieć, że był on bliskim współpracownikiem Papieża w latach 1996-2005 i przez dwadzieścia sześć lat pełnił ważne funkcje w watykańskim Sekretariacie Stanu. Natomiast ks. Sławomir Oder przez prawie trzydzieści lat pracował jako prawnik w wikariacie rzymskim i był postulatorem w procesie kanonizacji Jana Pawła II.
Aktualna Rada Administracyjna ze zrozumieniem odniosła się m.in. do postulatu nadania Ośrodkowi Dokumentacji i Studium Pontyfikatu JPII formalnego statusu instytucji o charakterze naukowym. Przyczyni się to do jego dalszego rozwoju i efektywnej pracy naukowo-badawczej nad spuścizną polskiego Papieża.
Z tegorocznego spotkania Rady Administracyjnej pozostanie w mojej w pamięci osobista rozmowa z abp. Markiem Jędraszewskim o tym, że problemy nierozwiązane czy zmarginalizowane tak czy owak powracają często z podwojoną mocą. Należy je rozwiązywać dla dobra instytucji. Jednym z takich nierozwiązanych problemów jest właśnie status Ośrodka jako jednostki naukowej.
Zmiany u steru Fundacji JPII rodzą oczekiwania i nadzieje, które zweryfikuje upływający czas.
Wiele zależy od metodycznej pracy gremium Rady Administracyjnej z przewodniczącym na czele, z jednej stony, z dyrektorami instytucji, personelem i środowiskiem polonijnym Fundacji, z drugiej strony. Im więcej będzie okazji do wymiany myśli, dyskusji, stawiania czoło problemom, tym szybciej i właściwiej będą one rozwiązywane.
Ks. Andrzej Dobrzyński
Fot. Archidiecezja Krakowska